Bomo mobilne naprave v prihodnje polnili kar z našimi oblačili?
Razvoj pametnih oblačil že kar nekaj časa poganjajo inovacije in preboji tehnologije, ki dajejo odgovore na za zdaj še nerešene probleme. Ravno hiter razvoj tekstilne industrije je odgovoren, da smo dobili recimo triboelektrične materiale. Gre za prvo tkanino, ki je iz različnih virov, kot so veter, dež in človeško gibanje sposobna pretvarjati kinetično energijo v električno energijo.
Tehnologija je še vedno sicer v zgodnjih fazah razvoja, vendar je končni princip delovanja že dosežen. Triboelektrični materiali dosežejo fazo zbiranja energije, ko pride do trenja med specifičnimi materiali. Posledično prihaja do prenosa elektronov iz enega materiala na drugega. Inženirjem švedske univerze Chalmers University of Technology je uspelo za nameček ustvariti poseben material, ki bo omogočil proizvodnjo električne energije preko telesne toplote.
Za ta namen je bil uporabljena posebna tkanina iz svile. Ključno vlogo pri tem igrajo tudi umetna vlakna, ki elektriko proizvajajo s pomočjo temperaturne razlike med zunanjo temperaturo okolice in notranjo temperaturo telefona. To v praksi pomeni, da bi lahko z nošenjem tovrstnih oblačil polnili številne mobilne naprave, vključno z mobilnimi telefoni. Ker pa je tovrstna teologija trenutno še vedno v povojih, bomo na njeno praktično uporabo morali še nekoliko počakati.
Prijavi napako v članku