Bomo električno energijo kmalu shranjevali kar v opeke?
Kot vse kaže se nam v bližnji prihodnosti obetajo povsem ekološki in neomejeni viri za pridobivanje nepogrešljive električne energije. Znanstveniki namreč pospešeno iščejo možnosti, kako bi lahko začeli koristiti obnovljive vire, ki jih v tem trenutku še ne. Ameriški znanstveniki so prepričani, da bi lahko električno energijo proizvajali kar z opekami za gradnjo stavb.
Tu bi dejansko šlo za običajne opeke, ki pa bodo v notranjosti opremljene z nanovlakni, ta pa bodo shranjevala električno energijo. Nedavno je znanstvenikom z opeko že uspelo prižgati diodo LED, v bližnji prihodnosti pa naj bi bilo z njimi mogoče napajati tudi druge elektronske naprave. To v praksi pomeni, da bi opečne baterije lahko sčasoma nadomestile današnje standardne litij-ionske baterije, ki jih najdemo v večini naprav in so okolju neprijazne, hkrati pa so še vedno relativno drage glede na to, kar ponujajo.
Pri opeki znanstveniki dejansko izkoriščajo princip “superkondenzatorja”, kar pomeni, da se električna energija shranjuje v trdnih materialih. Te se v praksi polnijo veliko hitreje kot običajne baterije, vendar pa imajo eno pomanjkljivost. Baterije se namreč praznijo veliko hitreje kot navadne litij-ionske baterije, poleg tega pa lahko shranijo precej manj električne energije. Po drugi strani pa lahko prenesejo veliko večje število ciklov polnjenja in praznjenja kot današnje baterije, in sicer več kot 10 tisoč polnjenj brez izgube kapacitete.
Trenutno je še težko napovedati, ali bodo opeke za proizvodnjo električne energije dejansko zaživele. Mnogi so prepričani, da bo pri tem ključno vlogo igrala kapaciteta energije, ki jo bodo opeke lahko shranile. To bi lahko znanstveniki dosegli z dodajanjem kovinskih oksidov, a za dosego končnega cilja bo potrebnega še veliko dela.
Prijavi napako v članku