Bodo pametni mobilni telefoni postali superračunalniki?
Številni poznavalci so prepričani, da se osebnim računalnikom v bližnji prihodnosti obeta zelo črna prihodnost. Njihovo mesto naj bi prevzeli tako tablični računalniki kot pametni mobilni telefoni. Ta napoved se utegne kaj kmalu uresničiti. Podjetje Adapteva je namreč pripravilo mobilni procesor, ki bo pametne mobilne telefone in tablice »preobrazil« v superračunalnike.
Medtem do današnji pametni mobilni telefoni podatke preračunavajo z enojedrnimi oziroma kvečjemu dvojedrnimi procesorji, bodo nove mobilne naprave imele na voljo kar 64 jeder. Tu bo dejansko šlo za pomožen procesor, ki bo osrednjemu procesorju v veliko pomoč pri najzahtevnejših nalogah. S tem se bo posredno izboljšalo tudi procese, kot je na primer prepoznavanje obraza.
Da bi dobili lažjo predstavo o zmogljivosti 64-jedrnega procesorja Epiphany podjetja Adapteva, si poglejmo njegovo računsko moč. Procesor A5, ki je vgrajen v Applovem tabličnem računalniku iPad 2, pri polni zmogljivosti lahko doseže do 1,5 gigaflopa na sekundo. Procesor Adapteva Epiphany pa lahko v eni sekundi doseže zmogljivost do vrtoglavih 70 gigaflopov na sekundo. Pri tem pa procesor porabil komaj en vat električne moči. Upajmo, da bo novi procesor podjetja Adapteva kmalu postal »sestavni del« vseh sodobnih pametnih mobilnih telefonov in tabličnih računalnikov. S tem bi namreč mobilne naprave postale precej zmogljivejše od običajnih osebnih in prenosnih računalnikov.
Prijavi napako v članku