Bo interaktivno razpršilo za vedno spremenilo področje umetnosti?
Sodobna umetnost je pravzaprav umetnost, ki nastaja v tem trenutku. Ustvarjajo jo sodobniki, ki iščejo nove izrazne poti, na novo opredeljujejo vlogo umetnosti, vpeljujejo nove načine organiziranja umetniškega okolja in podpornega sistema. Pri tem pa jim bo zagotovo v veliko pomoč novo interaktivno razpršilo, ki so ga pripravili nadobudni raziskovalci ameriškega tehnološkega inštituta MIT (Massachusetts Institute of Technology).
Raziskovalci ameriškega tehnološkega inštituta MIT so dejansko pripravili razpršilo imenovano SprayableTech, ki omogoča nanos uporabniškega vmesnika na poljubno površino. To dejansko pomeni, da je mogoče z novo metodo z razpršilcem »izdelati« interaktivne grafite, ki dejansko lahko simulirajo gumbe, drsnike in tipala bližine za vnos ukazov, zaslone za prikaz podatkov, žice in krmilnike za povezavo naprav ter celo orodje za brisanje elementov. Za to pa seveda umetnik potrebuje namenske šablone, slike pa se nanašajo v več plasteh, pri čemer to drži predvsem za zaslone, saj ti poleg osnove zahtevajo še plast prozornega prevodnika.
Celoto zaključuje miniaturni elektronski vmesnik, na katerem se nahaja prilagojena programska koda za interpretacijo ukazov, zaznanih preko razpršilca. Ker jo nova metoda izdelovanja interaktivnih grafitov še vedno v poskusni fazi, bo zagotovo potrebnega še kar nekaj časa, preden bo novost zaživela v praksi. Kako nova tehnologija imenovana SprayableTech deluje v praksi, pa si lahko ogledate na spodnjem videoposnetku oziroma na povezavi https://youtu.be/UXzyFbqGYOU.
Prijavi napako v članku