So to baterije, ki bodo konkurirale litij-ionskim?
Kot vse kaže Elon Musk ni edini vizionar, ki verjame, da bo svet zelo kmalu v celoti odvisen od baterij. Bill Joy, tehnološki guru iz Silicijeve doline in soustanovitelj podjetja Sun Microsystems Inc., prav tako verjame v podobno usodo in temu primerni so njegovi cilji. Njegova predpostavka je, da so alkalne baterije boljša izbira kot litij-ionske.
V četrtek je potekal Energy Innovation Summit v Basaltu v Koloradu, katerega vsako leto priredi Rocky Mountain Institute in Joy je v sodelovanju s podjetjem Ionic Materials predstavil nove alkalne baterije, ki so po njegovem mnenju bolj varne in cenejše kot na tržišču vodilne, litij-ionske baterije. Kje pa tiči tista glavna prednost Joyjevih alkalnih baterij? Največja prednost naj bi bila v ceni, saj bi stale zgolj en delček litij-ionskih baterij, prav tako pa naj bi bile posebej primerne za delikatne nastavitve kot je recimo znana težava z baterijami na letalih. “Tisto kar so ljudje pozabili je bilo to, da so alkalne baterije lahko narejene tako, da jih je možno ponovno polniti. Mislim, da so ljudje veliko prehitro izgubili upanje”, je povedal za Bloomberg.
Glavni investitor Iconic Material verjame, da bo polimerna tehnologija uporabna predvsem na treh glavnih področjih: potrošna elektronika, avtomobilizem in energetika. Kljub optimizmu Joy dokaj previdno pristopa k ideji, kajti kot sam pravi, tehnologija še ni povsem nared, saj jo čaka še faza komercializacije. To pa med drugim vključuje tudi tovarne, ki bodo sestavljale te baterije. Joy je povedal, da pričakuje, da bi lahko nove baterij bile nared v roku petih let. Zavedati se moramo, da je v primerjavi z Muskom, ki praktično vso infrastrukturo že ima, Joy na samem začetku, kjer trenutno še išče sredstva za nadaljnji razvoj.
Litij-ionske baterije
Logan Goldie-Scot, analitike Bloomberga za področje nove energije in financ, je povedal, da je cena paketa litij-ionskih baterij med letoma 2010 in 2016 padla za 73%. “Tehnološki razvoj, masovna proizvodnja in konkurenca med največjimi proizvajalci baterij konstantno znižujejo stroške litij-ionskih baterij. To bo močno otežilo prihod alternativnih tehnologij, ki bodo morale zelo pazljivo vstopiti na trg”.
Ionic Material pričakuje, da se bo kmalu lahko začel pogovarjati s partnerji o licencah. Glede na podatke Bloomberga bo globalno povpraševanje po litij-ionskih baterijah za električna vozila zraslo iz 21 GWh v letu 2016, na 1.300 GWh do leta 2030. To je seveda izjemen preskok, za katerega bo potrebna posebna infrastruktura in tehnološki razvoj.
Joy napoveduje, da tudi če na globalni ravni rastemo za 400% letno, to ne bo zadostilo potrebam, ki se pojavljajo. “Mi začenjamo iz popolne ničle, nimamo niti tovarne, imamo pa revolucionarni material”, je še dodal. Takšnih poizkusov iz “čiste ničle” je bilo na najrazličnejših področjih že kar precej, vendar jih je le peščica potem tudi uspela.
Prijavi napako v članku