Anker predstavil UV tiskalnik za domačo rabo
Če ste kdaj želeli združiti natančnost brizgalnega tiskalnika in taktilnost 3D tiska, bi vas morda zanimala najnovejša napoved iz Ankerjeve delavnice eufyMake. Predstavljajo namreč UV tiskalnik E1, ki naj bi bil prvi te vrste, namenjen domači rabi. Namesto plastičnih modelov, ki jih ustvarjajo 3D tiskalniki, ta naprava tiska 2D slike na različne materiale, kot sta papir ali steklo, vendar z zanimivim dodatkom – rahlo izbočeno teksturo. Predstavljajte si, da lahko natisnete sliko lesa, ki ga boste dejansko rahlo “čutili pod prsti”, ali pa celo imitacijo krokodilje kože.
Običajno tovrstne tiskalnike najdemo v velikih industrijskih obratih, kjer si lahko privoščijo njihovo velikost in ceno. Za primer, pred leti smo na sejmu CES videli podobno napravo podjetja Casio, ki je stala kar 50 tisočakov. Podjetje eufyMake pa cilja na domačo publiko. Njihov UV tiskalnik E1 bo kmalu na voljo prek Kickstarter kampanje, cena standardnega paketa je okoli 1900 ameriških dolarjev. Za prve kupce bodo na voljo še dodatni popusti in ugodnosti.
UV tiskalniki uporabljajo posebno vrsto črnila, ki se pod ultravijolično svetlobo takoj posuši. Natisi naj bi bili zaradi tega bolj trpežni, tiskati pa je mogoče na različne materiale. Tridimenzionalnost oziroma 3D teksturo dosežejo tako, da najprej nanesejo debelejšo plast črnila, ki se strdi in ustvari relief, podobno kot pri 3D tiskanju, le da je rezultat 2D slika z izbočenimi deli. Pri eufyMake pravijo, da lahko E1 ustvari teksture z globino do pet milimetrov.
Podprti materiali so precej raznoliki: les, kovina, steklo, usnje, akril. Velikost tiskalne površine je okoli 33 x 42 centimetrov. Z dodatno rotacijsko enoto pa bo mogoče tiskati tudi na okrogle predmete, kot so skodelice ali steklenice za vodo.
Da bi bila uporaba čim bolj enostavna, ima E1 vgrajen sistem za samodejno čiščenje, ki preprečuje zamašitev. Poleg tega s pomočjo kamer in laserjev meri in določa položaj predmetov, na katere tiska, na primer ovitkov za telefone.
Začetna cena E1 bi lahko tovrstno tehnologijo približala širšemu krogu ustvarjalcev in manjših podjetij. Vendar pa pri eufyMake še niso razkrili, koliko bodo stale nadomestne kartuše s črnilom in kako dolgo bodo zdržale.
Prijavi napako v članku