Android ogroža samega sebe
Ko se modifikacije operacijskega sistema v glavnem dotikajo vizualne podobe, to ne povzroča nobenih težav. Google še vedno od proizvajalcev pametnih telefonov zahteva vključitev Googlovih aplikacij na domači zaslon. Vse bolj pa se uveljavljajo korenitejše preobrazbe operacijskega sistema, ki poleg vizualne podobe prinašajo tudi spremembe na področju funkcionalnosti. Na ta način nastaja samostojna različica operacijskega sistema, ki predstavlja resno konkurenco osnovni verziji sistema Android OS in s tem Googlu.
Eden izmed takšnih primerov je podjetje Cyanogen, ki je pred kratkim prejelo investicijo v vrednosti 62 milijonov evrov. S pridobljenimi sredstvi razvijajo svojo različico Androidovega operacijskega sistema, ki se temeljito razlikuje po načinu delovanja in s tem predstavlja vse večjo alternativo tako sistemu Android OS kot tudi preostalim operacijskim sistemom. V podjetje Cyanogen je investiral celo Googlov konkurent Microsoft, ki se očitno zaveda nizke priljubljenosti sistema Windows Phone.
V zadnjem četrtletju leta 2014 je delež predhodno opisanih korenito predelanih operacijskih sistemov med vsemi na novo prodanimi pametnimi telefoni s sistemom Android OS znašal 41 odstotkov, s čimer resno ogroža obstoj Androidovega operacijskega sistema v obliki, kot jo uporabniki poznajo danes. Po mnenju analitikov iz podjetja ABI Research je tako Android OS ogrožen iz dveh segmentov. Na vrhu predstavlja Applov iOS v tem trenutku najboljšo alternativo pri operacijskih sistemih. Po drugi strani pa se na trgu najcenejših pametnih telefonov hitro širijo predelave Androidovega operacijskega sistema.
Omenjene aktivnosti kažejo na resno težavo, ki jo imajo pri Googlu s sistemom Android OS. Večji poslovni partnerji, kot je Samsung, javno izražajo nezadovoljstvo nad preveliko odvisnostjo od Googla in posledično samostojno razvijajo lastne operacijske sisteme. Po drugi strani pa pri omenjenih predelavah sistema Android OS proizvajalcem pametnih telefonov ni treba vključiti Googlovih aplikacij, ki so predpogoj za uporabo osnovne različice sistema Android OS.
Lep primer uspešne uporabe popolnoma predelanega operacijskega sistema je hitro rastoče podjetje Xiaomi. Kitajski proizvajalec pametnih telefonov žanje velike uspehe in uspešno izrinja podjetje Samsung s kitajskega trga. Različica predelanega operacijskega sistema Android OS, ki so ga za Xiaomi pripravili pri predhodno omenjenem podjetju Cyanogen, predstavlja premišljen približek Applovega iOSa in s tem za uporabnike enostavnejšo uporabniško izkušnjo kot osnovni Android OS s številnimi možnostmi nastavitev, ki jih večina uporabnikov ne potrebuje.
Prijavi napako v članku