Računalništvo, telefonija
Mrežna oprema
23.12.2021 15:05
Posodobljeno 3 leta nazaj.

Deli z drugimi:

Share

S kakšnimi izzivi se sooča Agencija za komunikacijska omrežja in storitve?

Telekomunikacijske storitve so pomembno orodje tako v poslovnem kot tudi v zasebnem svetu.

Telekomunikacijska podjetja pospešeno razvijajo nove storitve (VoIP, VoWiFi …), ki dopolnjujejo klasične PBX sisteme. Razvoj novih storitev pa je mogoč tudi zaradi splošne uveljavite novega 5G omrežja. Napredek je neizbežen, vendar s seboj prinaša številne izzive in pomisleke. Kdo regulira ta napredek in telekomunikacijske ponudnike? Za odgovore smo se obrnili na direktorico Agencije za komunikacijska omrežja in storitve (Akos) Tanjo Muho.

Akos-agencija-za-komunikacijska-omrežja-in-storitve-tanja-muha
Tanja Muha, direktorica Agencije za komunikacijska omrežja in storitve

Pokrivate več različnih področij. Kakšne so vaše poglavitne naloge na področju telefonije?

Agencija je neodvisni regulatorni organ več sektorjev: elektronske komunikacije, poštne storitve, železniške storitve, elektronski mediji in upravljanje radiofrekvenčnega spektra. Področja telefonije se tako dotikata tako sektor za elektronske komunikacije kot tudi sektor za upravljanje radiofrekvnečnega spektra. Na področju telefonije agencija sledi tehnološkemu napredku in pri svojih ukrepih upošteva na eni strani specifike telefonije, ki poteka preko različnih medijev, na drugi pa stanje na trgu in vpliv na končne uporabnike. Tako je v zadnjih letih telefonija prešla z analogne (PSTN) telefonije v digitalno (ISDN in zdaj IP), posebno vejo pa predstavlja mobilna telefonija.

Za izvajanje storitve telefonije s strani operaterjev za končne uporabnike je ključna tudi predhodna pridobitev ustreznih radijskih frekvenc. Agencija  ima v tem delu pomembno vlogo, saj operaterjem podeljuje posamezna frekvenčna področja, namenjena uporabi v fiksni in mobilni telefoniji. S tem prispeva k  tehnološkemu razvoju in  vpeljavi  novih mobilnih storitev. Istočasnoagencija določa cene zaključevanja fiksnih in mobilnih klicev, ki jih operater, v čigar omrežju se nahajajo klicani končni uporabniki, zaračuna predhodnemu operaterju. Pomembno vlogo pa igra agencija pri regulaciji mednarodnega gostovanja. S tem imamo državljani EU na voljo poceni govorne storitve znotraj celotne Unije.

5G omrežje je vse bolj dostopno slovenskim uporabnikom. Kaj se je spremenilo z njegovo uvedbo?

Od 5G omrežij pričakujemo nastanek novih uporabniških storitev in da bodo omogočila operaterjem nove prihodke. Pričakuje se tudi razvoj novih naprav, ki bodo dodatno pospešile razvoj elektronske industrije, novih aplikacij in vsebin. Za končne uporabnike pa je trenutno občuten dvig prenosnih hitrosti in s tem hitrejše dostopanje do vsebin in učinkovita uporaba storitev, ki zahtevajo boljšo kakovost, prenos v realnem času, z minimalnimi zakasnitvami ter velike količine podatkov, ki so uporabnikom na voljo za mesečni prenos (več 100 GB).

Kakšno vlogo igra AKOS pri zagotavljanju varnosti? Ali je 5G omrežje spremenilo podobo varnosti?

Agencija je po veljavni zakonodaji pristojna za nadzor na področju varnosti storitev in omrežij elektronskih komunikacij ter celovitosti delovanja tovrstnih omrežij. Agencija na področju varnosti v okviru svojih pristojnosti in strokovnih znanj sodeluje z vsemi drugimi pristojnimi organi v Sloveniji in v Evropski uniji. Pri tem agencija le izvaja nadzor nad izvajanjem nacionalne zakonodaje iz njene pristojnosti na tem področju, sama pa ne oblikuje politik na tem področju.

Digitalna preobrazba prinaša izjemne priložnosti in ponuja rešitve za številne izzive. Z vpeljavo tehnologije 5G v vse segmente družbe se povečuje tudi število aplikacij, ki so bistveno bolj ranljive z vidika raznih zlorab. Raziskave kažejo, da je še vedno največje tveganje za to na strani samih uporabnikov. Zato je bistvenega pomena njihovo zavedanje o pomenu in načinu pametne in premišljene uporabe digitalnih tehnologij, naprav in aplikacij. Agencija si pri svojem delu prizadeva, da ni le represivni organ, temveč deluje tudi preventivno. Zato je v sredini leta 2019 vzpostavila svoj portal za medijsko in informacijsko pismenost – MiPi.

Kdaj naj se uporabniki obrnejo na Akos? Kako jim lahko pomagate?

Ena izmed temeljnih nalog Agencije je varstvo pravic končnih uporabnikov. Kot regulator na trgu elektronskih komunikacij ima agencija med drugim tudi pristojnost reševanja sporov med končnimi uporabniki in operaterji. Končni uporabniki lahko pred Agencijo uveljavljajo vse vrste kršitev svojih pravic iz Zakona o elektronskih komunikacijah (ZEKom-1), podzakonskih predpisov in naročniških pogodb. Končni uporabniki morajo kršitev najprej reklamirati pri operaterju na način in v okviru rokov za vložitev ugovora, ki jih navaja operater v splošnih pogojih storitve.

Z vprašanji glede postopkov reševanja sporov se uporabniki lahko obrnejo na Klicni center agencije (080 2735). Še več informacij pa je na voljo na spletni strani www.akos-rs.si/. (P.R.)


Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem Akos d.o.o..
Vas zanima več iz te teme?
mobilna telefonija Akos


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

ALTERNA DISTRIBUCIJA d.o.o.

Litostrojska cesta 56, 1000 Ljubljana, Tel: 01 520 28 00
S svojimi dolgoletnimi izkušnjami in poslovno zrelostjo poznana kot ena vodilnih in najtrdnejših tovrstnih družb v Sloveniji. Osnovna dejavnost družbe je distribucija računalniške ... Več

NGN MEDIA

Ulica 15. maja 10b, 6000 Koper/capodistria, Tel: 041 694 668
Ste na spletu? Če niste, ne obstajate. To je resnica digitalne dobe. Potrošniki iščejo najhitrejšo pot do izdelka ali storitve. Na vas je, da jim to omogočite, bodisi prek spletne ... Več
Zlati partner

RITTAL d.o.o.

Letališka cesta 16, 1000 Ljubljana, Tel: 01 546 63 70
Rittal spodbuja inovacije in živi svoje vrednote To je Rittal. Globalni igralec, vodilni inovator, družinsko podjetje in zgleden delodajalec. Rittal zgodba Prihodnost Rittala se je ... Več
Bronasti partner

openIT d.o.o.

Dimičeva ulica 13, 1000 Ljubljana, Tel: 01 589 81 89
OpenIT od leta 2012 izvaja poslovna izobraževanja s področja digitalnega marketinga, računovodstva, upravljanja s človeškimi viri (HR), prodaje, prava, financ, time managementa ... Več