Apple cenovno pritiska na podizvajalce. Kot možen razlog se omenja večji pritisk na podjejte zaradi manjše rasti prodaje pametnih telefonov
Trg pametnih telefonov je, vsaj v razvitem delu sveta, zasičen. To pomeni tudi konec visokih rasti prodaje in podiranja rekordov eno četrtletje za drugim. Za podjetje kot je Apple je to slaba novica saj so pričakovanja finančnih analitikov in medijev visoka. Ob najmanjšem znaku, da prodaja iPhonov več ni tako uspešna kot je bila v preteklosti se posledično sproži panika in to kljub temu, da je iPhone daleč najuspešnejši pametni telefon.
Ob nižji rasti prodaje pa Applu ne preostane nič drugega kot da izboljša svojo stroškovno strukturo proizvodnje pametnega telefona. To pa je slaba novica za podizvajalce, ki so se s tem znašli pod dodatnim cenovnim pritiskom podjetja Apple. Ključni podizvajalci med katerimi so Foxconn, Pegatron Technologu in Largan Precision se morajo spopasti z zahtevami Appla, da ponudijo nižje cene za svoje storitve. Pritisk je velik zlasti za podizvajalce iz Japonske kjer je delovna sila neprimerljivo dražja kot na kitajskem trgu. Zanimivo pri tem je, da so trgi omenjeni ukrep Appla že prepoznali. To je možno opaziti na cenah delnic tistih podjetij, ki razvijajo komponente za Apple. InvenSense, Cirrus Logic in Skyworks Solutions, ki spadajo med tri vodilne proizvajalce čipov za iPhone, so na borzah že izgubili vsaka po 6 odstotkov vrednosti.
Del padca cen delnic je možno tudi razložiti s slabšimi prodajnimi napovedmi za prihajajoči model iPhone 7. Glede na neuradne informacije naj bi letos pri Applu pripravljali zgolj majhno posodobitev. Večje novosti naj bi se tako pripravljale za naslednje leto, ko bo iPhone praznoval 10 obletnico. Takrat naj bi Apple predstavil novo ohišje iz stekla in povsem nov OLED zaslon.
Ob vsem tem dogajanju se znova v medijih pojavljajo v preteklosti že predstavljene izjave enega izmed pomembnejših podizvajalcev podjetja Apple. Kitajski Foxconn je že pred časom opozarjal vse druge podizvajalce, da naj ne bodo prekomerno odvisni od Appla kot naročnika saj se s tem spravljajo v nekonkurenčen položaj. Apple ima tako večjo pogajalsko moč pri določevanju končnih cen. Pri Foxconnu so tako že pred časom svojo pozornost namenili tudi drugim proizvajalcem pametnih telefonov kot so na primer Meizu, Oppo, Xiaomi in Meizu.
Prijavi napako v članku