Epidemija virusov tipa Cryptolocker
Epidemija virusov tipa Cryptolocker
Virusi, njihovo odstranjevanje in zaščita pred njimi so stalnica že skoraj odkar obstajajo osebni računalniki. Vrste virusov, njihovo pojavljanje in posledice pa se pogosto spreminjajo. O virusih tipa Cryptlocker smo že pisali v novembru (http://www.racunalniske-novice.com/novice/dogodki-in-obvestila/kriminalci-s-programom-cryptolocker-zasluzili-ze-325-milijonov.html), virusi pa se še vedno širijo in pojavljajo v novih oblikah in z novimi imeni.
Iz podjetja 3BM d.o.o. Jesenice so nas obvestili, da so imeli v letošnjem letu že nekaj primerov okužb s temi virusi. Strankam je virus zakodiral vse dokumente. Zato se nam zdi pomembno, da stranke obvestimo o posledicah teh virusov in o možnostih zaščite pred virusom.
Virusi tipa Cryptolocker se večinoma prenašajo s priponkami elektronskih pošt ali sporočil na Facebooku. Priponke imajo ponavadi končnico .ZIP. Sporočila se samodejno razpošljejo z okuženega računalnika. Če nam sporočilo pošilja sorodnik ali dober znanec, večkrat brez pomisleka kliknemo na priponko in s tem okužimo računalnik.
Virus po okužbi v nekaj urah zakodira vse Word in Excel dokumente (tipov DOC,DOCX, XLS, XLSX), slike (JPG), arhivske datoteke (ZIP), certifikate in druge dokumente. Ko svoje delo konča, nas obvesti, da so dokumenti zakodirani. Od nas zahteva odkupnino v BitCoinih v višini 500$ ali še precej več. Plačati moramo nekaj dneh za odkodiranje. Po izteku tega časa se znesek odkupnine še poveča.
Če dokumentov nimamo arhiviranih, potem smo mogoče pripravljeni plačat odkupnino, pa še dodatne stroške za opravljeno delo pri plačilu preko interneta, pošiljanju kriptiranih dokumentov in ponovnem nameščanju očiščenih. Mnogim uporabnikom pa je znesek previsok in se sprijaznijo z izgubo dokumentov in fotografij.
Dobra novica je, da so se za nekatere vrste kriptiranih datotek že odkrili načini dekodiranja. Žal pa to ne deluje pri vseh virusih. Seveda pa je bolje, da se vsem tem težavam izognemo.
In kako se izognemo posledicam okužb z virusi tipa Cpyptlocker? Najpomembnejši dejavniki so, da:
1. Uporabljamo zanesljiv protivirusni program.
2. Ne klikamo priponk v sporočilih, še posebej, če so te tipa ZIP ali EXE, tudi, če jih dobimo od ljudi, na katere se lahko zanesemo.
3. Redno arhiviramo vse dokumente, slike in druge datoteke s podatki na zunanji disk, ki ni stalno priključen na računalnik ampak ga priklapljamo samo za potrebe arhiviranja.
Za pomoč pri zaščiti ali reševanju podatkov se seveda lahko obrnete na podjetje 3BM.
Prijavi napako v članku