Davčno potrjevanje računov iz vezane knjige
Od 2. 1. 2016 je obvezno davčno potrjevanje vseh gotovinskih računov, tudi tistih, ki se izdajajo v vezani knjigi. Vezano knjigo lahko uporabljajo zavezanci, ki sploh še ne uporabljajo davčnih blagajn, in tisti, ki jo sicer uporabljajo, a če pride do težav pri uporabi. To prehodno obdobje velja do 31. 12. 2017, ko je prek vezane knjige računov dovoljeno gotovinske račune še izdajati na roko.
Zakonodaja prinaša kar nekaj novosti, zato je SAOP v brezplačnem e-priročniku pripravil pregled obveznosti za vse, ki račune še vedno izdajajo na roko. Zagrožena kazen, če račun iz vezane knjige ni davčno potrjen, znaša od 4000 EUR dalje.
Obveznosti za izdajateljev računov prek vezane knjige
Zavezanci, ki račune izdajajo prek vezane knjige, morajo pridobiti namensko digitalno potrdilo za davčno potrjevanje gotovinskih računov – potrdilo je brezplačno in velja pet let. Pred izdajo prvega gotovinskega računa v letu 2016 in poročanjem je treba na Finančno upravo RS (FURS) posredovati podatke o vseh poslovnih prostorih, kar je mogoče storiti v FURS-ovi spletni aplikaciji Mini blagajna. Vsi zavezanci, ki izdajajo gotovinske račune, bodisi prek davčne blagajne bodisi prek vezane knjige, morajo pripraviti interni akt, v katerem so zapisani osnovni podatki zavezanca ter podatki o poslovnih prostorih,
Pred izdajo prvega računa v vezani knjigi morajo zavezanci le-to davčno potrditi, in sicer prek portala eDavki z vpisom serijske številke vezane knjige. Vsak račun iz vezane knjige je treba davčno potrditi, kar pomeni prepis podatkov o računu v FURS-ovo aplikacijo Mini blagajna. Poleg tega pa morajo zavezanci na vsakem prodajnem mestu, kjer poslujejo z gotovino, objaviti obvestilo o obveznosti izdaje računa in prevzema le-tega s strani kupca.
Prenesite si SAOP-jev e-priročnik Vezana knjiga računov po 2. januarju 2016 in si preberite več o tem.
Prijavi napako v članku