Varnost zadnja skrb podjetij?
Eno izmed temeljnih googlovih načel je Don’t be Evil oziroma ne bodi zloben. Omenjeni stavek se pogosto pojavlja v besedilih, ki opisujejo delovanje podjetja in napore pri številnih projektih s ciljem izboljšati življenje globalne družbe. Vendar pa so besede eno, dejanja pa nekaj povsem drugega.
Prihajajoča posodobitev applovega operacijskega sistema iOS 9 prinaša nekatere novosti, ki Googlu očitno niso všeč in imajo hkrati neposredne vpliv na prihodke podjetja. Apple je namreč poostril varnost pri delovanju opracijskega sistema z uvedbo tako imenovane funkcije ATS. Ta bo mobilnim aplikacijam omogočala dostop do zunanjih strežnikov zgolj v primeru, da se vzpostavi varnejši protokol Https. Enkripcija je namenjena večji zaščiti uporabnikom pametnih naprav. Za Google pomeni večja varnost težave saj vsi oglaševalci, ki so odgovorni za prikaz oglasov v aplikacijah, ne uporabljajo varnejšega protokola. Veliko jih stavi še na manj varni http. V primeru novega iOS 9 to pomeni, da se oglasi več ne bi prikazovali in bi Google s tem bil ob del prihodkov.
Zato so pri Googlu, zgolj nekaj dni pred uradno predstavitvijo iOS 9 na trgu, javno objavili del kode s pomočjo katere se lahko dodatni varnostni ukrepi Appla izključijo. S tem se zagotovi nadalnje delovanje storitev oglaševalcev in prikaz oglasov. Googlova namera tako ne upošteva varnostni uporabnikov oziroma daje prednost oglaševalcem in s tem prihodkom. Za največ zgražanja pa so pri Googlu poskrbeli z dvolično izjavo za javnost, kjer na eni strani poudarjajo pomembnost protokla https za varnost uporabnikov a v istem odstavku razvijalcem aplikacij ponujajo rešitev kako zaobiti applove namere o dodatni zaščiti.
Ob tem je potrebno poudariti, da se omenjene težave zavedajo tudi pri Applu, ki je omenjeno kodo predstavil na razvijalski konferenci WWDC v začetku junija. Vendar pa aktivnost Googla prikazuje na ključno razliko med obema podjetjema. Medtem, ko Apple prihodke ustvarja s prodajo produktov in zato osebne informacije o uporabnikih niso komercialno zanimive, temelji brezplačna uporaba googlovih storitev na prodaji informacij o posameznikih.
Prijavi napako v članku