Prvi walkman praznuje 36 let
V dneh, ko se svetu predstavlja storitev Apple Music, se je primerno spomniti predhodnih izdelkov, ki so na podoben način spreminjali glasbeno industrijo. Ti segajo že 36 let nazaj, natančneje v leto 1979. Sony je takrat namreč predstavil originalni mobilni predvajalnik glasbe, ki je za zmeraj spremenil glasbeno industrijo. Več kot 200 milijonov prodanih walkmanov različnih generacij potrjuje vpliv in uspeh, ki so si ga zagotovili pri Sonyju.
Prvi prototip je bil izdelan že leta 1978. Nobutoshi Kihara, eden izmed inženirjev v podjetju, ga je izdelal za soustanovitelja podjetja, Masaruja Ibuko. Slednji si je želel poslušanja klasične glasbe na dolgih letih med Japonsko in ZDA. Ob začetku prodaje so pri Sonyju pričakovali okrog 5.000 naročil na mesec, a so se precej ušteli. Podjetje je namreč v prvih dveh mesecih prodalo 50.000 walkmanov in s tem neprimerljivo več od začetnih pričakovanj.
Razlogi za uspešen začetek prodaje prvega modela, imenovanega TPS-L2, pa se ne skrivajo le v možnosti predvajanja glasbe v priročni napravi, ki je omogočala mobilnost. To je na trgu že ponujala konkurenca z modelom Regency TR-1 v letu 1954. Vendar pa je walkman bila prva naprava, ki glasbe ni predvajala po zvočniku, ampak so jo uporabniki lahko poslušali intimno s slušalkami.
Uvodni predstavitvi ob koncu sedemdesetih let so sledila osemdeseta, ki so bila povsem v znamenju walkmana. Sonyju so s svojimi izdelki hitro sledila konkurenčna podjetja, kot so Aiwa, Panasonic in Toshiba. Posledično je leta 1983 skupna prodaja kaset zaradi walkmana in konkurenčnih izdelkov prvič presegla prodajo vinilnih plošč. Izraz walkman je postal sinonim za mobilno napravo, ki omogoča poslušanje glasbe, in se celo vpisal v Oxfordski angleški slovar.
Walkman pa ni vplival le na glasbeno industrijo, ampak tudi na zdravje posameznika. Na vrhuncu priljubljenosti walkmana, v letih od 1987 do 1997, se je izrazito povišalo število ljudi, ki so se začeli ukvarjati z vadbo na prostem. Po poročanju medija Time je število rekreativcev naraslo za 30 odstotkov.
Prijavi napako v članku