Apple znova pred vso konkurenco
Tokrat na področju mobilnega plačevanja. Od predstavitve storitve Apple Pay, lanskega septembra, se je na trgu mobilnega plačevanja zgodilo več sprememb kot v celotnem predhodnem obdobju skupaj. Na novico o Applovi plačilni alternativi so se najprej odzvali konkurentni. Med drugim sta tako Google kot tudi Samsung predstavila alternativni obliki imenovani Android Pay in Samsung Pay. Svojo plačilno storitev razvijajo tudi pri Facebooku in na trgu že nekaj časa obstaja seceda PayPal.
Vendar še pomembnejše kot pozna reakcija konkurence je vpliv Apple Pay na zavedanje potrošnikov. Kot ugotavlja raziskava ameriškega podjetja Research 451, ki izdeluje raziskave na področju informacijskih tehnologij, se interes potrošnikov za uporabo mobilnih plačilnih sistemov povečuje. Od 4.168 anketiranih posameznikov, v obdobju od 11. do 23. marca letos, jih je kar 45 odstotkov izrazilo namero uporabe Apple Pay mobilne plačilne storitve. S tem Apple vodi pred PayPal, katerega bi uporabilo 28 odstotkov anketiranih in Google Wallet, ki ga načrtuje uporabiti zgolj 13 odstotkov uporabnikov. Namera o uporabi pa ni edini dejavnik, ki so ga raziskovali pri Research 451. Uporabnike, ki so že uporabili mobilno plačevanje so povprašali o zadovoljstvu. V primeru uporabe storitve Apple Pay se je kot zelo zadovoljne uporabnike upredelilo 66 odstotkov. Deleža pri PayPal in Google Wallet znašata 45 ter 33 odstotkov.
Razlike med anketiranimi se izražaju tudi v odvisnosti od operacijskega sistema, ki ga uporabljajo. Pri uporabnikih Applovega iOS je verjetnost uporabe mobilnega plačevanja dvakrat višja kot pri uporabnikih Android OS. Na repu se nahajajo tisti, ki v tem trenutku stavijo na Windows Phone. Na interes mobilnega plačevanja pa ne vpliva samo operacijski sistem ampak tudi pametna naprava sama. Pri tistih, ki si nameravajo kupiti pametno uro Apple Watch je v primerjavi z lastniki pametnih telefonov, verjetnost dvakrat večja, da bodo uporabljali mobilno plačevanje.
Na koncu je potrebno izpostaviti varnost. Mobilno plačevanje predstavlja novo storitev in pričakovano je, da so uporabniki skeptični glede varovanja informacij. Vendar se stanje izboljšuje. Na vprašanje ali so mobilni plačilni sistemi bolj varni od plačevanja s kreditnimi karticami je 27 odstotkov uporabnikov odgovorilo z ne in 24 odstotkov z da. Delež slednjih se je v prvih mesecih letošnjega leta rahlo povečal od 22 odstotkov, ki so bili izmerjeni decembra lani.
Prijavi napako v članku