Prihaja umetna kri
Po šestih letih eksperimentiranja z mišmi je romunski raziskovalec, dr. Radu Silaghi-Dumitrescu, s svojo ekipo ugotovil, da njihova formula za kri nima stranskih učinkov. Tako zdaj v prihodnjih nekaj letih upa na testiranje na ljudeh.
V nasprotju z drugimi poizkusi je ta kri proizvedena z uporabo hemeritrina, ki je protein, pridobljen iz morskih črvov ter zmešan z vodo in solmi. Hemeritrin prenaša kisik v krvi morskih nevretenčarjev. Prejšnji testi umetne krvi so se zanašali na hemoglobin, ki prenaša kisik v krvi skoraj vseh živih bitij.
Medtem ko hemoglobin ne prenese fizičnega in kemičnega stresa pri vstavljanju v živi organizem, so romunski znanstveniki ugotovili, da je hemeritrin veliko bolj odporen in primeren za transfuzijo.
V intervjuju za Medical Daily je Silaghi-Dumitrescu povedal: »Doktorji bodo lahko umetno kri uporabljali za to, da znižajo možnosti infekta pri donacijah krvi in za vzdrževanje izgubljenih zalog v pacientih do več ur ali celo do enega dne.«
Silaghi-Dumitrescu in kolegi so povedali, da pri miših umetna kri ni privedla do stranskih učinkov, zato delajo na pridobitvi dovoljenja za klinično testiranje na ljudeh. Silaghi-Dumitrescu je še dodal, da nam bo nekoč lahko na voljo »instant kri«, kjer bomo koncentratu iz tube enostavno samo dodali vodo.
Prijavi napako v članku