Trši prijem nad nezaželeno e-pošto
Nezaželena pošta ali spam ima že takšne razsežnosti, da ji lahko rečemo e-kuga 21. stoletja. Razne reklame, vabila na spletne strani in drugi načini vsiljive spletne prodaje nam obremenjujejo komunikacijske povezave in programe za elektronsko pošto že do te mere, da prav težko najdemo uporabno pošto med kupom smeti v našem nabiralniku. Prav nič nenavadnega ni, če v nabiralnik (Inbox) prispe dnevno samo eden uporaben mail na petdeset nezaželenih.
K sreči pa imamo že orožje za borbo proti nezaželeni elektronski pošti. Že sami ponudniki internet dostopa nam omogočajo blokiranje elektronske pošte na svojih strežnikih, kar jim je v interesu zaradi razbremenitve ADSL povezav. Odvečno pošto pa lahko filtriramo tudi na svojem računalniku. Razlika med blokiranjem in filtriranjem je v tem, da pri blokiranju elektronska pošta sploh ne prispe do našega računalnika, v primeru filtriranja pa prispe, a jo na podlagi pravil – filtrov, izločimo v posebno karanteno ali enostavno zbrišemo.
Tako deluje tudi Outlook 2003. Ima posebno mapo Spam, kamor se spravlja odvečna nezaželena elektronska pošta. Microsoftov filter se posodablja z njihovega spletnega mesta, torej je zelo ažuren in zelo učinkovit, saj je njegova baza znanja, ki je potrebno za filtriranje, zelo velika.
Če pa kljub vklopljenemu Spam filtru v Outlooku še vedno opažamo prihajajočo nezaželeno pošto, lahko naš boj zaostrimo in izberemo bolj radikalen filter, ki prestreže še večje število nezaželene pošte, vendar pa se s tem poveča možnost, da med nezaželeno pošto prispe tudi kakšen uporaben mail.
Močnejše filtriranje v Outlooku 2003 vklopimo tako, da se podamo v meni Tools > Options in v zavihku Preferences kliknemo gumb Junk E-Mail… Tukaj označimo stopnjo filtra High, vendar tedaj predlagamo, da spodaj v oknu zbrišete kljukico, tako da boste lahko nekaj časa sproti preverjali, kateri maili vam zahajajo v Spam mapo.
Prijavi napako v članku