Z letečimi avtomobili na kavo do leta 2030
Po mnenju največjega proizvajalca avtomobilov na svetu bodo leteči avtomobili postali realnost do leta 2030. V mestih po svetu bi naj po napovedih Michaela Cola, izvršnega direktorja Evropskih operacij južnokorejskega Hyundai, zračna urbana mobilnost pomagala zmanjšati prometne zastoje in onesnaženost zraka.
Cole je za The Guardian povedal, da je Hyundai urbani zračni mobilnosti že namenil dobršen del investicij, sam pa pravi nekako takole: “Mi resnično verjamemo, da je zračna mobilnost del prihodnosti“. Ob tem ostaja “z nogami trdno na tleh”, kajti zaveda se, da bo do čisto pravih, komercialnih letečih avtomobilov preteklo še nekaj časa.
“V Hyundaiu verjamemo, da bo do konca tega desetletja urbana zračna mobilnost pomagala pri zmanjševanju prometnih zamaškov v mestih, prav tako pa znižala stopnjo onesnaženosti, predvsem največjih globalnih prestolnic. Tukaj ciljamo tako na mobilnost znotraj samih mest, kot tudi zračno mobilnost, ki bo povezovala različna mesta“, dodaja Cole.
Hyundai že kar nekaj časa resno razvija rešitve na področju letečih vozil, kar sovpada v njihov poslovni segment inovativnih, pametnih mobilnostnih rešitev.
Spomnimo, da je Hyundai na največjem sejmu potrošniške elektronike CES leta 2020 že predstavil koncept letečih avtomobilov, ki so ga razvili z “ride-sharing” podjetjem Uber. Koliko je bilo od takrat narejenega, ni znano, je pa Hyundai intezivno vključen v več podobnih projektov.
Hyundai je namreč tudi eden od projektnih partnerjev prvega letališča v Veliki Britaniji brez pristajalnih/vzletalnih pist. O tem pilotnem projektu smo pisali tudi mi, gre pa za vzletišče za eVTOL vozila, ki naj bi pričelo z obratovanjem v Coventryju enkrat do konca leta. “Urbano letališče” bi lahko uporabljali leteči taksiji in avtonomni dostavljalski droni.
Prijavi napako v članku