Pisanje elektronskih sporočil s Kinectom
Microsoftov krmilni sistem Kinect zaznava človekove gibe in glas ter omogoča igranje računalniških iger zgolj s kretnjami in glasovnimi ukazi. Zaradi tega je med igričarji zelo priljubljen. Krmilni sistem Kinect je zaradi številnih tipal uporaben še za vrsto drugih področij. Programer Chad Ruble je dokazal, da ga lahko uporabimo celo za izboljšanje kakovosti življenja ljudi z neozdravljivimi boleznimi.
Nadobudni programer je za krmilni sistem Kinect pripravil programsko opremo, s pomočjo katere lahko njegova bolna mati zgolj z gibanjem rok izbira čustvene ikone in funkcijske gumbe. Chadovo mater Lindy je namreč pred 12 leti preživela možganska kap. Zaradi nje ni mogla več prepoznati posameznih črk na tipkovnici in uporaba računalnika zanjo ni bila več nemogoča.
Programer Chad Ruble je materi priskočil na pomoč tako, da ji je najprej pripravil grafični vmesnik z devetimi čustvenimi ikonami (veselje, žalost, jeza, utrujenost in podobno). Za vsako izmed ikon oziroma čustev je dodal še stopnjo oziroma intenziteto v obliki črtic signala, ki ga uporabljajo mobilni telefoni. Da bi Kinect prepoznal vnašanje ukazov, je programer uporabil odprtokodno knjižico OpenNI. Z njo je dosegel, da Kinect sledi gibom rok njegove matere. Zelena puščica na zaslonu elektronsko sporočilo pošlje želenemu naslovniku, rdeča pa ga izbriše in ponastavi začetne vrednosti.
Chad Ruble je na svojem spletem dnevniku zapisal, da bo vmesnik v prihodnosti posodobil z bolj naprednimi ukazi. Pri tem bo seveda ohranil enostavnost, ki je za bolnike, ki trpijo za afazijo (motnja v jezikovni dejavnosti, ki se odraža z motnjami v govoru, razumevanju, branju, pisanju in seštevanju), najbolj pomembna.
Prijavi napako v članku