Motorola dosegla prepoved prodaje Windowsov in Xboxa v Nemčiji
Pred slabim letom dni je mednarodno priznani analitik Walter Pritchard javnosti razkril, da Microsoft na račun Androida zasluži kar petkrat več denarja kot z lastnim mobilnim operacijskim sistemom Windows Phone. Podjetje iz Redmonda za vsak prodan mobilnik Android namreč pospravi v žep od 3,8 do 7,6 evrov in to seveda na račun registriranega patenta. Z namenom, da bi Microsoft za mnoge proizvajalce mobilnikov Android opustil nepošteno prakso, je Motorola na drugi strani proti njemu vložila tožbo na nemško sodišče, in sicer zaradi kršitve registriranega patenta, ki se nanaša na video kodek h.264.
Microsoft jo je tokrat potegnil najkrajšo, saj je nemško sodišče ugodilo tožbi podjetja Motorola. S tem je telefonski gigant dosegel popolno prepoved prodaje vseh Microsoftovih izdelkov, ki imajo vgrajen video kodek h.264. To med drugim vključuje tudi operacijski sistem Windows 7 (preko predvajalnika Windows Media Player) in igralno konzolo Xbox 360. Ker danes brez video kodeka h.264 praktično ne gre več, ima Microsoft le dve možnosti. Prva je ta, da pristane na letno poravnavo v višini štirih milijonov evrov, druga pa, da vloži pritožbo in izpodbija nedavno odločitev nemškega sodišča.
Trenutni tok dogajanj kaže na to, da bo Microsoft vložil pritožbo. Poleg tega bo prošnjo za omejitev Motorolinega patenta naslovil še na Evropsko komisijo. Če računalniški gigant pri svoji nameri ne uspe, bo Motorola vložila zahtevo za prepoved prodaje vseh Microsoftovih izdelkov, ki imajo vgrajen video kodek h.264, še na ameriško Zvezno trgovinsko komisijo (Federal Trade Commission). Mnogi poznavalci so prepričani, da se bo Microsoft le stežka izmuznil Motorolinemu primežu in bo moral prej ali slej pristati na večmilijonsko poravnavo zaradi kršitve registriranega patenta video kodeka h.264. Poleg tega bo moral še resno razmisliti o prenehanju »lupljenja« proizvajalcev mobilnikov Android, saj ima Motorola v rokah še vsaj 50 patentov, ki bi mu lahko resno zagrenili poslovanje in nadaljnji razvoj izdelkov.
Prijavi napako v članku