23.04.2012 19:30
Posodobljeno 13 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

V središču: Z aplikacijo do konkurenčne prednosti (ni za lektoriranje)

Dober razvijalec prilagojene programske opreme se bo poglobil v posebnosti in specifične potrebe podjetja.
Dober razvijalec prilagojene programske opreme se bo poglobil v posebnosti in specifične potrebe podjetja.

Prilagajanje programske opreme specifičnim potrebam podjetnikov

Na tržišču je za vsakovrstna opravila moč najti mnogo programov, ki pa so seveda narejeni tako, da ustrezajo čim širšemu krogu uporabnikov. Kar je navsezadnje logično, saj je za avtorje tisto, kar šteje največ, navsezadnje ravno čim boljša prodaja in s tem povezan zaslužek. Tako niso redki primeri, ko zahtevnejši uporabniki ugotovijo, da programska oprema, ki je na tržišču, ne ustreza specifičnim potrebam njihovega podjetja.

V tem primeru je čas za razmislek o nakupu opreme, ki bo bolje prilagojena njihovim željam in potrebam. Tu se uporabniki lahko odločijo že za izdelan programski paket, glede na namen, panogo in velikost podjetja. Ta paket za tem avtorji le še dodatno prilagodijo specifičnim potrebam podjetja. To je cenejša opcija. Če pa tudi na ta način ne dosežejo dovolj visokega nivoja prilagoditve, glede na dejavnost, jim preostane le, da se odločijo za razvoj programske opreme, ki bo že od faze načrtovanja prilagojena njihovim specifičnim potrebam. To je navadno precej dražje od prve možnosti in seveda tudi traja nekoliko dlje. Večina podjetij se zato navadno odloči za prvo možnost, ki je nekako najboljši kompromis med kvaliteto in ceno.

#dev_feature#

Prilagoditev programske opreme specifičnim potrebam uporabnika navadno zahteva kar nekaj časa.

Preden programerji pričnejo z razvojem prilagojene programske opreme, je zelo pomembno, da dobro spoznajo delovni proces kupca. Le z dobrim poznavanjem le tega in z njim povezanih specifičnih potreb bodo namreč lahko razvili kvalitetno programsko opremo. Pri razvoju prilagojene programske opreme ključno vlogo igra tudi testiranje produktov in njihova vpeljava v delovni proces. Pogosto proces testiranja traja vsaj toliko časa kot sam razvoj. Toda pravilni postopki testiranja ter upravljanje z njihovimi rezultati so kritičnega pomena za zadovoljstvo uporabnika. Zaradi tega je to potrebno vzeti v zakup pri postavljanju časovnih okvirov za vpeljavo nove programske opreme. Preden avtorji preselijo programsko rešitev k uporabniku še podrobno pregledajo vsak sklop, opravijo stresne teste, poiščejo potencialne šibke točke in odpravijo skrite napake. Le tako bo stranka na koncu lahko zadovoljna in program uspešno implementiran v delovni proces. Na ta način bosta v podjetju zagotovo povečana tako storilnost kot tudi zanesljivost. To je danes v času velike konkurence in vsesplošne krize vsekakor pomembno, saj vsaka prednost pred tekmeci poveča možnosti za obstoj in dobro poslovanje podjetja. Na ta način se tudi vložek v prilagojeno programsko opremo slej ko prej gotovo povrne.

#Development#

Uporaba posebej prilagojene programske opreme lahko za podjetje na tržišču pomeni pomembno prednost pred tekmeci.

Za konec pa si oglejmo še nekaj prednosti in slabosti prilagojene programske opreme.

Prednosti:

+ tovrstna oprema je odlično prilagojena specifičnim potrebam podjetja,

+ po potrebi se jo lahko nadgradi z dodatnimi funkcijami,

+ če želimo lahko naročimo ali izdelamo tako, ki bo delovala tudi na šibkejših računalnikih,

+ ker nam olajša delo, za podjetje posledično to lahko pomeni dodatno konkurenčno prednost na trgu.

Slabosti:

– razvoj prilagojene programske opreme je navadno dražji, kot če bi kupili »splošen« program,

– sam razvoj je lahko precej dolgotrajen in se lahko zavleče zaradi nepredvidenih težav ali novih zahtev naročnika,

– v kolikor gre podjetje, ki nam je izdelalo programsko opremo, v stečaj, sta vprašljivi nadaljnja tehnična podpora in posodabljanje,

– za učenje zaposlenih, kako delati s tovrstno programsko opremo, navadno potrebujemo nekaj več časa, saj se morajo priučiti vseh njenih posebnosti.

#software_development#

Dober razvijalec prilagojene programske opreme se bo poglobil v posebnosti in specifične potrebe podjetja.

Nakup ni vse (svetovanje, izobraževanje in podpora)

Seveda nakup programske opreme ni vse in zgodba se s tem ne zaključi. S stališča uporabnika sta vsaj tako kot kvalitetna programska oprema pomembni tudi izobraževanje zaposlenih in tehnična podpora. Še tako dobra programska oprema namreč ne koristi kaj dosti, če je zaposleni ne bodo znali uporabljati in v polnosti izkoristiti.
Pri odločitvi za nakup je zato zelo pomembno, da s podjetjem, ki nam bo izdelalo prilagojeno programsko opremo, dorečemo tudi podrobnosti glede svetovanja, vzdrževanja in podpore. Nekateri to namreč nudijo brezplačno, medtem ko drugi to dodatno zaračunavajo. Pri čemer znajo biti cene od podjetja do podjetja precej različne. Zaradi tega je smiselno, da cenik za storitve vzdrževanja in svetovanja vključimo v pogodbo. Tako ne bo prihajalo do nejasnosti ter nesoglasij in slabe volje.

Podporo drugače navadno delimo na telefonsko oziroma on-line ter podporo na lokaciji. Prva možnost je seveda cenejša in hitrejša, vendar ni vedno izvedljiva.

#software_planing#

Dober ponudnik storitev bo svojim strankam vedno na voljo.

Koraki, ki jih zajema oddaljena podpora navadno obsegajo:

  • opredelitev problemov,
  • pomoč pri odpravi manjših napak,
  • tehnična pomoč pri uporabi programov in orodij,
  • pomoč uporabnikom pri iskanju informacij,
  • seznanitev uporabnikov z možnostmi programskih okolij,
  • seznanitev uporabnikov z novostmi,
  • pomoč pri urejanju in nadzoru nad uporabniškimi računi v aplikacijah,
  • pomoč pri prilagajanju okolja.

Na lokaciji naročnika oziroma kupca pa podjetje, ki izvaja vzdrževanje dodatno opravlja še naslednje naloge:

  • odprava večjih napak,
  • prilagoditve programskega okolja ter uporabniških računov in skupin,
  • namestitev in prilagoditev programske opreme za vzdrževanje delovnih postaj,
  • posodabljanje nameščenih verzij aplikacij,
  • periodični preventivni obiski,
  • izobraževanje in informiranje zaposlenih.

#application_development#

Podpora razvijalcev in izobraževanje zaposlenih sta ključnega pomena pri uspešni, popolni implementaciji programske opreme v delovni proces.

Vsekakor je pomembno, kako bo podjetje skrbelo za nadgradnjo že nameščene programske opreme in ali bodo nadgradnje vključena v osnovno ceno oziroma za kakšno časovno obdobje. Zaradi tega se pred odločitvijo s kom boste sklenili pogodbo prepričajte tudi o tej plati.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Bronasti partner

BIROMATIK NT d.o.o.

Ulica Staneta Severja 18, 2000 Maribor, Tel: 02 300 03 60
Storitve podjetja Biromatik NT Prednosti BIROMATIK-a so v izdelavi »butičnih programskih produktov«. To so specialne rešitve po želji uporabnikov. Vsaka stranka, ne glede ... Več

COPIA BIRO d.o.o.

Koprska ulica 106b, 1000 Ljubljana, Tel: 01 242 58 00
Podjetje Copia biro d.o.o. je bilo ustanovljeno leta 2012. Od leta 1980 do leta 2012 je delovalo kot sektor v okviru podjetja Copia d.o.o. Leta 2013 so se preselili v poslovne prostore ... Več
Zlati partner

SAMSUNG GmbH, podružnica v Ljubljani

Letališka cesta 29a, 1000 Ljubljana, Tel: +386 80 697 267
Samsung Electronics Co. je vodilni tehnološki gigant, ki navdihuje svet ter oblikuje prihodnost s prodornimi zamislimi in tehnologijami. Njihova poslovna filozofija, ki temelji na ... Več

OD A – Ž d.o.o.

Mariborska cesta 128, 3000 Celje, Tel: 041 627 640