S teraherčno pasovno širino do 1.000-krat hitrejših računalnikov in mobilnikov?
Pametni mobilni telefoni ter osebni in prenosni računalniki so že dovolj zmogljivi za opravljanje vsakodnevnih opravil. Kljub temu raziskovalci širom sveta mrzlično iščejo načine, kako še dodatno pohitriti njihovo delovanje. Odločen korak naprej so pred kratkim opravili raziskovalci iz pittsburghške univerze (University of Pittsburgh). Ti so namreč odkrili novo fizično osnovo za tako imenovano teraherčno pasovno širino.
Raziskovalci iz pittsburghške univerze so »eliksir« za 1.000-krat hitrejše delovanje računalnikov in mobilnikov našli v žarku svetlobe. Ti so namreč barvo svetlobe razdelili v niz enakomerno razporejenih spektralnih linij in s tem dosegli več kot 100 teraherčno pasovno širino. Pri tem so uporabili polprevodniški silicijev kristal. Raziskovalci iz pittsburghške univerze so dokazali, da lahko žarek svetlobe »nosi« do 1.000-krat več informacij v primerjavi z obstoječimi tehnologijami.
Raziskovalci so prepričani, da bi lahko z njihovo novo tehnologijo za 1.000-krat pohitrili praktično vse elektronske naprave, in sicer od pametnih mobilnih telefonov, računalnikov in tablic do medicinskih naprav. To se seveda ne bo zgodilo čez noč. Raziskovalci iz pittsburghške univerze ocenjujejo, da naj bi bila njihova tehnologija nared za prodajo najkasneje do leta 2015. Mi seveda držimo pesti, da jim bo čim prej uspelo doseči zastavljeni cilj.
Prijavi napako v članku