Prvi pomemben korak proti kvantnemu internetu!
Na začetku letošnjega leta je kitajsko podjetje SpinQ Technology doseglo en zelo pomemben mejnik na področju kvantnega računalništva. Njihovim inženirjem je namreč uspelo pripraviti prvi namizni kvantni računalnik, ki si ga lahko privšči katerakoli šola ali inštitut ter tudi posamezniki z malo debelejšimi denarnicami. Prvi namizni kitajski kvantni računalnik seveda ni poceni, saj je vrednoten na preračunanih 41.240 evrov. Kljub temu je njegova cena precej nižja v primerjavi z večmilijonskimi kvantnimi strežniki.
Nizozemski strokovnjaki podjetja QuTech pa so šli še korak dlje, saj so dokazali, da je mogoče postaviti omrežje kvantnih računalnikov, pri tem pa so uporabili tri kvantne računalnike. En računalnik je bil tu v vlogi prejemnika informacij, en računalnik je informacije pošiljal, tretji pa je igral vlogo vmesnega člena. Novo omrežje naj bi vsaj v teoriji omogočalo prenos podatkov na razdalji več 100 kilometrov. Kljub temu bo treba še veliko raziskav in truda, preden bodo kvantni računalniki in kvantno omrežje postalo del našega vsakdana.
Pri kvantnih računalnikih pa gre dejansko za to, da namesto bitov, ki so v danem trenutku lahko le v stanju 1 ali 0, uporabljajo kubite. Lahko so v več stanjih oziroma lahko sočasno predstavljajo več vrednosti. To znatno poveča količino informacij, ki jih lahko računalnik shrani, in hitrost preračunavanja. Kvantni računalniki to izvajajo s pomočjo še enega kvantnega pojava, ki se imenuje kvantna prepletenost. To seveda odpira vrata k izjemno zmogljivemu vzporednemu preračunavanju in seveda tudi prenosu podatkov.
Prijavi napako v članku