Trinajst smrtonosnih nesreč z mobilnimi telefoni
Večina ljudi povezuje škodljivost sevanja sodobnih mobilnih telefonov z rakavimi obolenji, čeprav številni strokovnjaki zatrjujejo, da temu ni tako. Medtem ko znanstvenikom še ni uspelo dokazati neposredne povezave med sevanjem mobilnikov in rakavimi obolenji, bi moralo biti sevanje po pomembnosti šele druga skrb uporabnikov mobilnih naprav. Pri mobilnih telefonih je namreč precej bolj nevarna baterija. Ta je namreč doslej poškodovala in celo ubila na desetine ljudi. Da je temu dejansko tako, si v nadaljevanju poglejmo 13 najbolj odmevnih smrtonosnih nesreč z mobilniki.
13. Notranja poškodba
Konec avgusta leta 2009 je belgijski najstnik želel opraviti telefonski pogovor z mobilnikom iPhone 3GS. Le nekaj sekund za tem, ko ga je prijel v roke, mu je ta eksplodiral. Na srečo najstnik ni utrpel hujših telesnih poškodb, saj je ohišje mobilnika »zadržalo« eksplozijo. V tistem času je bilo javljenih kar 11 primerov eksplozije mobilnikov iPhone. Vsi mobilniki so začuda bili kupljeni v Franciji.
12. Občutek gorenja
V prvi polovici junija je Dan Lefman peljal psa na sprehod v park. Po nekaj minutah hoje je v predelu hlač začutil močno toploto. Možakarju se je dejansko vnel mobilni telefon in mu pustil vidne posledice na nogi. Ponudnik mobilnih storitev Varizone sprva ni verjel njegovi zgodbi in mu zato ni želel zamenjati mobilnika. To je storil šele po pritisku medijev. V tem primeru je šlo za mobilni telefon LG enV.
11. Čutiti toploto, toploto, toploto
Le teden dni za tem, ko je mobilnik iPhone 4 razneslo nekemu možakarju iz Sydneyja, je v lanskem decembru povsem enako nesrečo doživel Brazilec. Njemu je mobilnik eksplodiral zaradi prenapolnjenosti baterije. Možakar je sedel le nekaj metrov stran, ko sej pričel iz mobilnika iPhone 4 valiti gost dim. Ta je zadimil celotno sobo. Na srečo večje materialne škode ni bili. Podjetje Apple se vsaj doslej na incident še ni odzvalo.
10. Sydneyjska eksplozija
Nekemu možakarju na letu Regional Express ZL319 iz mesta Lisemore v Sidney se je konec letošnjega novembra med letom baterija mobilnika iPhone 4 pričela mogočno segrevati. Ta je v samo nekaj minutah pričela žareti kot ogenj in je oddajala gost dim. Glavne zasluge za to, da mobilnik iPhone 4 ni eksplodiral, gredo stevardesi. Ta je namreč ravnala prisebno in v skladu z predpisanimi postopki pogasila začetni požar. S tem je dejansko preprečila, da bi se baterija še dodatno pregrela, eksplodirala in poškodovala potnike v letalu.
9. Zavetje toplote
Na začetku letošnjega decembra so plameni zajeli tudi pametni mobilni telefon Samsung Galaxy S2. Možakar je mobilnik nosil v žepu hlač, ko je na stegnu začutil nekaj zelo vročega. Ko je izpraznil vsebino žepa je opazil, da se iz njegovega mobilnika kadi zelo gost dim. Pametni mobilni telefon Samsung Galaxy je bil tu »star« komajda 14 dni.
8. Oko opazovalca
Marie-Domominique Kolega je avgusta leta 2009 vložila tožbo zoper Apple, ker je košček stekla pametnega mobilnika iPhone poškodoval oko njenega 18-letnega sina. Ta naj bi pred eksplozijo steklene zaščite zaslona celo oddajal »čudne« zvoke. Na srečo najstnik v incidentu ni izgubil očesa. Poškodbe so bile namreč le površinske, saj je pametni mobilni telefon v rokah držalo njegovo dekle.
7. Eksplozija mobilnika v obraz
V prvi polovici maja leta 2010 so svetovni mediji poročali o incidentu z mobilnikom Verizon Samsung Rogue. Ta je namreč njegovemu uporabniku med telefonskim pogovorom dobesedno eksplodiral v obraz. Eksplozija mu je poškodovala desno stran obraza. Samsung se je možakarju opravičil in mu v zameno ponudil nov mobilnik. Ta ga za čuda mnogih ni tožil in ni od njega zahteval odškodnine za zdravljenje poškodb.
6. Eksplozivna Motorola
Po poročanjih ameriškega Fox Newsa, naj bi decembra lani Američanu Aaronu Embryu iz Teksasa med opravljanjem glasovnega klica, nenadoma eksplodiral njegov mobilni telefon Motorola Droid 2. Kljub močni eksploziji, naj bi telefon po pripetljaju še vedno deloval. Teksašan Embry, kot je to v navadi, je poklical svojega odvetnika in od Motorole zahteval bajne vsote denarja za odškodnino. Ali je to dobil, žal ni znano.
5. Zažigalec prsi
Takoj po zamenjavi baterije, je kitajski trgovec na začetku leta 2009 obležal mrtev v mlaki krvi. Nesrečniku je mobilnik razneslo v bližini srca in mu poškodovalo arterijo. Njegov sodelavec je zatrdil, da je mobilnik eksplodiral le nekaj trenutkov za tem, ko ga je pokojni izključil iz polnjenja. Model mobilnika javnosti žal ni bi nikoli razkrit.
4. Zadnji klic
Šestnajstletnica Nikita Thrapa je junija leta 2010 izgubila življenje na poti v nepalsko bolnišnico Seti-Ganga Community Hospital zaradi eksplozije mobilnika blagovne znamke Nokia. Mobilnik je najstnici eksplodiral, ko je ta med pogovorom polnila baterijo. Eksplozijo naj bi povzročil električni sunek. Mati šestnajstletnice je bila lažje poškodovana.
3. Nokia 1209 ubila indijskega kmeta
Indijskemu kmetu Victimu Gujjardu je mobilnik Nokia 1209 eksplodiral med opravljanjem telefonskega pogovora. Ta mu je poškodoval desno uho, ramo in vrat. Triindvajsetletnik eksplozije mobilnika žal ni preživel. Nesrečneža je policija skupaj z ostanki mobilnika našla v gozdu.
2. Teorija velikega poka
Junija leta 2007 je Xianu Jinpenhu eksplodiral mobilnik Motorola. Ker je Kitajec mobilnik nosil v žepu srajce, so mu delčki mobilnika poškodovali srce. Zaradi hude poškodbe je možakar umrl na kraju nesreče. Baterija naj bi eksplodirala zaradi toplote prostora, kjer se je nesrečni Xiao Jinpeng zadrževal med delovnim časom. Spletni mediji so poročali, da naj bi Kitajec v mobilniku uporabljal ponarejeno baterijo. Tu je šlo bolj kot ne za špekulacije. Policija trditve medijev ni ne potrdila ne zanikala.
1. Kratek stik
Mladi Ganec je leta 2008 izgubil življenje med polnjenjem mobilnika. Njegovo smrt naj bi povzročil električni šok. Najstnik je imel namreč hudo opečene prste na roki. Preiskovalci so bili prepričani, da je nesrečo povzročil cenen polnilec za baterije.
Prijavi napako v članku