Prvi pomnilniki z memristorji že čez dve leti?
Podjetje HP je leta 2008 javnosti prvič predstavilo revolucionarno odkritje na področju računalništva oziroma elektronike imenovano memristor. S tem je računalniški gigant dejansko »obudil« zamisel iz daljnega leta 1971, ko je znanstvenik Leon Chua predstavil četrto osnovno komponento na področju elektronike (poleg kondenzatorja, tuljave in upornika). Glavna prednost memristorja je, da ta za shranjevanje podatkov tako rekoč ne potrebuje električnega toka.
Medtem ko je bil prvi delujoči primerek pomnilnika z memristorji izdelan že leta 2006, naj bi ti v praksi zaživeli čez dve leti. Za to naj bi poskrbeli podjetji HP in Hynix. Ti naj bi v letu 2013 za domače računalnike in strežnike pripravili prvi komercialni nevolatilni pomnilnik ReRAM. Ta naj bi občutno pohitril delovanje računalniških sistemov in naj bi se uporabljal celo za izboljšavo sistemov umetne inteligence. Ti bi lahko s tem procesirali informacije v kompleksnem okolju in bi pri tem pridobivali nova znanja na podlagi izkušenj.
Ker nevolatilni pomnilniki ReRAM pri izpadu napetosti obdržijo podatke, bi jih lahko podjetja uporabila celo za izdelavo pogonov Solid State, pomnilniških ključev USB in drugih pomnilniških naprav. Podjetji HP in Hynix sta prepričani, da bo mogoče z memristorji do leta 2015 zamenjati vse vrste pomnilnika. To bi tako poenostavilo njihov proizvodni proces kot znižalo ceno. Upajmo, da bo temu dejansko tako, saj se novi pomnilniki lahko pobahajo z večjo učinkovitostjo, zmogljivostjo in precej nižjo porabo električne energije.
Prijavi napako v članku