Navijanje grafičnih kartic
Tako se navija danes |
Če torej primerjamo hitrost delovanja naše grafike, moramo vedno preizkušati isti prizor v igri. Mimogrede, če si lastite igro Unreal 3D, vklopite štetje slik tako, da se podate v konzolno vrstico s tipko ~ (tilda), vpišete stat fps, potrdite z Enter in končate z Escape. Ko vidimo prvi rezultat fps, se podajmo v napredne nastavitve grafične kartice in povečajmo delovni takt grafičnega procesorja, sprejmimo nastavitve in znova preizkusimo. Če se z grafiko karkoli zalomi, lahko v vsakem primeru gremo v Windows okolje z varnim načinom (Safe mode, VGA) in tam obnovimo privzete nastavitve za grafiko. Če imate nameščene novejše gonilnike za vašo grafično kartico, je možno, da frekvence ne boste mogli spreminjati. To lahko rešite tako, da si namestite specializiran program, kot je npr. Power Strip, RivaTuner in drugi. Lastnikom grafik GeForce bo prav prišel dodatel Coolbits, ki poseže v Registry in tako odklene postavko nastavitve frekvence v gonilnikih.
Frekvenco procesorja in pomnilnika navijajte postopoma, npr. po 5 Hz. Da ste si privoščili preveč, boste sprva videli po tem, da se bodo na zaslonu pri preizkušanju igre začele izrisovati nepravilne teksture, namesto miškinega kazalca se bo prikazala utripajoča kvaka in podobno. Zelo močan pokazatelj, da ste frekvenco preveč povečali je, da se vam sistem enostavno obesi. Razlogov za to je več. Najpogostejši je, da se grafični procesor ali pomnilnik preveč segreje (to se deloma rešuje z dodatnimi ventilatorji na grafičnih karticah) ali pa, da se zadeva zalomi pri sodelovanju z glavnim procesorjem, torej pri prenosu vročih bitov po vodilu, še posebej če smo frekvenco vodila povečevali vsled večanja takta procesorja.
Še dodatni nasvet: če vztrajno večate frekvenco pomnilnika in procesorja na grafični kartici, pa se vam to vseeno ne pozna v igri, je lahko vzrok tudi igra sama. Nekatere igre so namreč zelo odvisne od moči grafične kartice, nekatere od procesorja, nekatere pa imajo to razmerje ugodno porazdeljeno. Spet je tu potrebno preveriti še, ali imamo najnovejše Microsoftove DirectX datoteke in ali ima naša grafična kartica zadnjo verzijo gonilnikov – gonilniki lahko znatno izboljšajo končno zmogljivost. Skratka, možnosti je veliko, tako tudi dolgotrajnega preizkušanja.
Prijavi napako v članku