Ustvarimo in berimo dokumente PDF
Portable Document Format ali bolj poznan kot format PDF je zapis dokumenta, ki ga je leta 1993 pripravilo podjetje Adobe Systems. Format zapisa je bil že v osnovi namenjen izmenjavi dokumentov. Danes ga uporabljamo za predstavitve tako dvodimenzionalnih kot tridimenzionalnih dokumentov. Format PDF je namreč povsem neodvisen od operacijskega sistema in ločljivosti prikaza. Podatki o zapisu dejansko vsebujejo informacije o tekstu, pisavi, slikah in vektorski grafiki, ki sestavljajo dokument.
Kako ustvariti dokument PDF?
Če želimo, da bo prejemnik lahko odprl naš dokument na način, da bo ta ohranil obliko in to ne glede na uporabljen program ali operacijski sistem, ga bomo torej pretvorili v format PDF. Za to lahko uporabimo kar pisarniška paketa Microsoft Office ali OpenOffice. Tu zadostuje, da pri shranjevanju dokumenta (shrani kot) izberemo PDF kot vrsto dokumenta. Za pretvorbo dokumenta v format PDF lahko uporabimo brezplačna programa, kot sta CutePDF (http://www.cutepdf.com/) in PrimoPDF (http://www.primopdf.com/). Tu dokument »natisnemo« v format PDF. Za naprednejše funkcije je potrebno poseči po enem od specializiranih programov, kot sta na primer Adobe Acrobat Pro (pisarniško delo) in Adobe InDesign (izdelava tiskovin).
Kako prebrati dokument PDF?
Zdaleč najbolj razširjen program za prebiranje dokumentov PDF je Adobe Acrobat Reader. Ta je brezplačno na voljo za prenos na spletni strani http://get.adobe.com/. Na voljo so seveda še konkurenčne programske rešitve, kot so na primer Foxit Reader (http://www.foxitsoftware.com/ ), Cool PDF Reader (http://www.pdf2exe.com/ ) in PDF-XChange Viewer (http://pdf-xchange-viewer.en.softonic.com/). Če se dokument PDF nahaja na svetovnem spletu, ga lahko seveda odpremo kar znotraj spletnega brskalnika.
Prijavi napako v članku