Vsa mobilna programska oprema je vohunska?
Na spletnih portalih najdemo že bogato paleto raznovrstne programske opreme za pametne mobilne telefone. Med njimi je že več kot polovica takih, ki so povsem brezplačne. Zato ne preseneča, da uporabniki na pametne mobilne telefone brezglavo nameščajo vsemogoče mobilno programje.
Ker so številni programi »sumljivega« izvora, so se novinarji spletnega portala Wall Street Journal odločili, da opravijo raziskavo o posredovanju podatkov programske opreme, ki je nameščena na pametnih mobilnih telefonih. Novinarji so pod drobnogled vzeli kar 101 mobilno programsko opremo, ki je bila pripravljena za priljubljena operacijska sistema Apple iOS in Google Android.
Izsledki raziskave so žal vse prej kot spodbudni. Raziskovalci spletnega portala Wall Street Journal so namreč ugotovili, da kar 56 mobilnih programskih oprem redno posreduje edinstveno identifikacijsko številko mobilnega telefona drugim podjetjem, medtem ko kar 47 programov pošlje celo podatke o lokaciji telefona. Pet aplikacij je zunanjim virom posredovalo še starost, spol in druge osebne podatke.
Če uporabljate pametni mobilni telefon z mobilnim operacijskim sistemom Android, vam priporočamo, da preden namestite določeno programsko opremo, prej natančno preverite seznam vseh njenih zahtev glede dostopa do funkcionalnosti mobilnika. V primeru dvomov, »zanesljivost« programske opreme preverite na spletu s pomočjo spletnega iskalnika Google. Lahko si namestite celo mobilni požarni zid (na primer 91 Panda Firewall). Po pomoč se seveda lahko zatečete še na Forum Računalniških novic.
Prijavi napako v članku