Kitajska prva z mobilnim omrežjem 6G?
Nedavna raziskava je pokazala, da je trenutno le peščica ljudi pripravljena plačati več za mobilno omrežje 5G. To zagotavlja dostop do interneta, ki je primerljiv z domačim širokopasovnim internetom. Večina bo še vedno zadovoljna z uporabo tehnologije 4G. Poleg tega tudi podjetja zaradi pandemije koronavirusa v omrežje 5G niso pripravljena vlagati preveč sredstev.
Mnoga podjetja in celo države že usmerjajo moči v razvoj novega mobilnega omrežja 6G. To je nedavno dokazala tudi Kitajska, saj je v vesolje že pred časom poslala prvi poskusni satelit, ki v polni meri podpira prihajajoče mobilno omrežje 6G. Novi satelit bodo raziskovalci vsaj sprva uporabljali predvsem za preizkušanje delovanja mobilnega frekvenčnega pasu 6G v vesolju.
Kitajska je nedavno za nameček sprejela še strategijo, ki predvideva, da mobilno omrežje 6G uvede v prihodnjih petih letih, torej najkasneje do leta 2026. Mobilno omrežje 5G je namreč na Kitajskem že precej »udomačeno«, saj ga uporablja kar precejšnje število lastnikov pametnih telefonov. Poleg razvoja omrežij 6G bo ena od prioritet kitajske vlade v prihodnjih nekaj letih tudi mrežni protokol IPv6, ki naj bi naredil internet večji, hitrejši, boljši in predvsem varnejši.
Številni strokovnjaki pa so prepričani, da bi lahko mobilno omrežje 6G zagotovilo prenos podatkov s hitrostjo do enega terabajta na sekundo. To pomeni, da bi lahko vsaj teoretično v eni sekundi prenesli kar 142 ur videoposnetkov ločljivosti 4K, kar je danes povsem nepredstavljivo. Zakasnitveni čas naj bi bil krajši od 100 milisekund. Pomembno vlogo pri delovanju mobilnih omrežij 6G naj bi imela umetna inteligenca. Ta naj bi namreč skrbela za upravljanje nove tehnologije in za zagotavljanje hitrega prenosa podatkov. Poleg tega naj bi umetna inteligenca pomagala pri vprašanjih zasebnosti ter varnosti pri uporabi omrežja in izmenjavi podatkov.
Prijavi napako v članku