4G/LTE tudi na Norveškem in Švedskem
Pri operaterju TeliaSonera pričakujejo, da bodo v letu 2010 dostop do omrežja četrte generacije zagotovili svojim strankam v 25 največjih občinah na Švedskem in štirih največjih občinah na Norveškem, kar vključuje tudi glavno mesto Oslo. Ericsson je bil izbran kot izključni ponudnik skupnega jedrnega omrežja, prav tako pa bo zagotovil tehnologije LTE za radijski dostop.
Nordijske države so že vrsto let v samem vrhu razvoja telekomunikacij, z uvajanjem tehnologije 4G/LTE, ki ga izvaja operater TeliaSonera, pa je regija ponovno prevzela vodilno vlogo. TeliaSonera uporabnikom zdaj nudi širokopasovno omrežje naslednje generacije za brezžični dostop do interaktivnih in zahtevnih storitev, kot so splet in spletne igre, sodelovanje prek družabnih medijev ter video konference v realnem času.
Operater TeliaSonera je pred kratkim v Stockholmu predstavil prvo in največje omrežje LTE, ki ga je zagotovilo podjetje Ericsson. Ericsson je do danes podpisal pogodbe o vpeljavi tehnologij LTE s štirimi večjimi operaterji, med katerimi so Verizon Wireless in MetroPCS v ZDA, NTT DoCoMo na Japonskem in TeliaSonera na Švedskem.
LTE je naslednja generacija tehnologij za mobilne komunikacije, ki z optimizacijo frekvenčnega območja omogoča hiter, učinkovit in cenovno ugoden prenos velikih količin podatkov. S povečano hitrostjo prenosa in manjšimi zakasnitvami uporabnikom zagotavlja preprost in mobilen dostop do katerekoli storitve na spletu, ne glede na to, ali gre za spletno stran, spletne igre, sodelovanje preko družabnih medijev ali video konference v realnem času. LTE predstavlja odgovor na zahteve novih in izboljšanih internetnih aplikacij prihodnosti.
Ericsson še naprej ostaja vodilno podjetje na področjih brezžičnih tehnologij in razvoja tehnologije LTE. Skupaj z operaterjem NTT DoCoMo je Ericsson leta 2004 začel postopek standardizacije tehnologije LTE pri mednarodni organizaciji 3GPP, ki skrbi za standarde. Ob tem je Ericsson predlagal največ sprejetih prispevkov. Ericsson prav tako pričakuje, da bo lastnik 25 odstotkov vseh ključnih patentov za tehnologijo LTE, s čimer bo postal najpomembnejši lastnik patentov v svoji panogi.
Kdaj bomo omrežje 4G/LTE uporabljali v Sloveniji? Upamo, da čimprej, vsekakor pa ne kmalu. Z objavo podobnih novic skušamo pri Računalniških novicah posredno lobirati na operaterje in ponudnike vsaj v tej meri, da bi kolesje malenkost podmazali.
Prijavi napako v članku