Računalništvo, telefonija
Varnost
18.12.2024 10:30
Posodobljeno 4 meseci nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Ne odpirajte povezav v lažnih e-sporočilih!

V zadnjem času se spet pojavlja množica lažnih mailov. Ker so tovrstni maili, ki ribarijo po našem bazenu (phishing), vse bolje napisani in iz naslovov, ki so videti verodostojni, nobeno opozorilo ni odveč. Tokrat naj bi mail prispel iz NLB (seveda v resnici ni), a bodite vedno pozorni, nepridipravi se lahko izdajajo za kogarkoli.

Prvo pravilo je: nikoli ne odpirajte kakorkoli sumljivih povezav v e-sporočilih. Če na povezavo kliknete, pa na spletni strani ne vpisujte svojih podatkov (osebnih, podatkov s kartic ipd.).

V e-sporočilu preverite elektronski naslov, s katerega je bilo sporočilo poslano. Pozorno poglejte vse, kar je napisano. Napaka se lahko skriva v malenkostih. Preglejte tudi zadevo oziroma naslov maila, če je nenavaden, napisan v preveč pogovornem jeziku in podobno. Prav tako pozdrav na začetku besedila. So v sporočilu morebitne tipkarske napake? Je v njem kakršenkoli drug moteči faktor? Vsaka malenkost je lahko znak za alarm.

Foto: freepik.com

Povezavo (angl. link) preverite, preden jo odprete. Kako? Kliknite z desnim miškinim gumbom na povezavo in jo kopirajte. Prilepite jo v Notepad, Word ali podoben program in preverite, ali je verodostojna. Tu se ponavadi hitro izkaže, za kaj gre. Vseeno pa bodite tudi tu pazljivi, saj je lahko spletni naslov nevarno podoben pravemu naslovu podjetja – poglejte, ali je zamenjana kakšna črka, ali je kje dvojna črka, ali kakšna črka manjka, kakšna je končnica …)

Če še vedno niste prepričani, pokličite banko oziroma podjetje, ki naj bi sporočilo poslalo.  Klic vas nikoli ne more stati toliko, kot vas bo stalo, če vas pretentajo spletni nepridipravi.

Tudi v NLB so seznanjeni z lažnimi elektronskimi sporočili v imenu banke.

»Prevaranti so znova na delu. Tokrat poskušajo z lažnimi elektronskimi sporočili od prejemnikov sporočila pridobiti občutljive osebne podatke in varnostne elemente, s katerimi lahko nato vstopijo v elektronsko banko. Opozarjamo, da gre za poskus prevare. Banka namreč tovrstnih podatkov nikoli ne pridobiva z SMS ali elektronskimi sporočili.

Vsem strankam oziroma prejemnikom tovrstnih sporočil svetujemo, da sporočilo pobrišejo oziroma ne odpirajo povezave. Če pa so svoje osebne podatke že posredovali, svetujemo, da s pomočjo bančnih strokovnjakov NLB Kontaktnega centra prek video klica, spletnega klepeta, ali telefonskega klica na številko (01) 477 20 00 nemudoma blokirajo uporabo elektronske banke.

Prav tako so se na spletu pojavile lažne novice o odprtju platforme NLB za avtomatizirano trgovanje s kriptovalutami. Opozarjamo, da gre tudi v tem primeru za poskus zlorabe, zato naj stranke na povezave v člankih ne klikajo,« sporočajo iz NLB.

Primere tudi že obravnava Nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost Si-cert.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
Phishing napadi


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Tiskarna Igma-Graf, Martin Škofljanec s.p.

Brege 60, 8273 Leskovec pri Krškem, Tel: 040 744 158
Kako vam lahko reklamna majica pomaga pri promociji vašega podjetja Promocije podjetja se je potrebno lotiti na pravi način, saj potencialna stranka ne sme imeti občutka vsiljivosti ... Več
Zlati partner

GROWTHCOM d.o.o.

PE Ljubljana, Šmartinska cesta 152, 1000 Ljubljana, Tel: 051 313 192
Growthcom - vaš specialist za digitalni marketing Svoje 10-letne izkušnje s področja prodaje in digitalnega marketinga je z nami delil direktor podjetja, David Fabjan. V Growthcomu ... Več
Zlati partner

DATALAB SI d.o.o.

Hajdrihova 28c, 1000 Ljubljana, Tel: 01 252 89 00
Datalab tehnologije Podjetje Datalab Tehnologije d.d. se ukvarja z razvojem poslovne programske opreme za vodenje podjetij. S poslovnim informacijskim sistemom PANTHEON povečate učinkovitost ... Več
Zlati partner

EPSON

, ,