Linux za tiste, ki ne želijo zapustiti Windowsov
Operacijski sistem Windows 10 bo podprt le še dobro leto. Bodo pa seveda tudi »izjeme«. Tu bo šlo za posameznike in podjetja, ki bodo pripravljena plačati za dodatno podporo. Druga možnost pa je seveda na zastareli osebni računalnik namestiti odprtokodni operacijski sistem Linux oziroma eno od distribucij. Windows 11 namreč ni mogoče (vsaj uradno) namestiti na računalnike starejšega kova.
Na srečo lahko novejše distribucije Linux nameščamo na osebni računalnik podobno kot Windows, hkrati pa ponujajo vsa programska orodja, ki jih povprečen uporabnik potrebuje pri vsakdanjem delu. Poleg tega je večina aplikacij danes na voljo v okviru storitve računalništva v oblaku in za njihovo uporabo potrebujemo le spletni brskalnik (pisarniški paket Office, program za grafično urejanje Adobe, računalniške igre in še mnogo več). Če k temu dodamo še dejstvo, da so distribucije Linux praviloma brezplačne, je razlogov za uporabo sodobnih Windowsov iz dneva v dan manj. Vsaj za tiste, ki ne potrebujejo specializiranih programov.
Če želite preizkusiti operacijski sistem Linux a se nočete odreči namizju operacijskega sistema Windows, imamo dobro novico za vas. Na osebni računalnik namestite najnovejši operacijski sistem ZorinOS. Novost je bila namreč pripravljena prav z namenom, da zamenja operacijski sistem Windows in MacOS. Ta namreč ponuja všečno in grafično bogato namizje, z nadvse zanimivo večopravilnostjo, ki navdušuje.
Najnovejši operacijski sistem ZorinOS (različica 17.1) temelji na osnovi odprtokonega operacijskega sistema Ubuntu in je namenjena tudi manj zmogljivim osebnim računalnikom. Novost lahko namreč poganjamo na osebnem računalniku, ki ima zgolj 1,5 gigabajta sistemskega pomnilnika. Poleg tega ponuja številna grafična namizja, ki so na las podobna tako operacijskim sistemom Windows kot MacOS, zato bo delo z njim sila enostavno. Zato je primeren tudi za tiste posameznike, ki niso pripravljeni na spremembe.
Odprtokodni operacijski sistem ZorinOS 17.1 je že na voljo za prenos, in sicer na spletni povezavi https://zorin.com/os/download/. Različica »Core« je namenjena običajnim uporabnikom in je povsem brezplačna. Za najzahtevnejše uporabnike pa je na voljo plačljiva različica »Pro«. Ta ni ,pretirano draga, saj bomo zanjo morali odšteti zgolj 47,99 evrov. Za izobraževalne ustanove in študente pa je na voljo različica Zorin OS 17.1 Education s prednameščenimi namenskimi progami.
Prijavi napako v članku