Prenosni računalniki
Računalništvo, telefonija
30.01.2024 18:05
Posodobljeno 1 mesec nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Lenovo Yoga Book 9 – navdušujoče nenavaden

Priznamo, s takim prenosnikom imamo redko opravka. Futuristični Lenovo Yoga Book 9 z dvema OLED-zaslonoma preseneča in čudi obenem – a zgolj pozitivno. Je to prihodnost prenosnih računalnikov? Prav mogoče.

Ko smo prvič odprli prenosnik Yoga Book 9, smo najprej pomislili na konceptni izdelek, nekaj, kar so si inženirji zamislili, da bi lahko delovalo v praksi. Pred seboj sem imeli le dva zaslona, pri čemer je drugi izrisoval virtualno tipkovnico in drsno ploščico. Nenavadno? Vsekakor. A uporabno. Posebej z vidika dejstva, da sta to dva enakovredno vrhunska zaslona OLED, ki sta občutljiva na dotik. Občutek je vsak hip premijski, za to poleg zaslonov poskrbi tudi ohišje iz aluminija z brušenimi in zaobljenimi robovi.

Prilagodljivost je pri tem prenosniku resnično pisana z veliko začetnico. To je pravi prenosnik 2-v-1, saj napredni tečaji zaslona omogočajo kar 360-stopinjski zasuk, torej se mimogrede spremeni v tablico. A še bolj impresivna je drža naprave z dvema odprtima 13,3-palčnima zaslonoma, bodisi kot velik zaslon/dokument, ali pa v pol odprem položaju kot bi brali časopis ali knjigo. Tudi v načinu šotor je nadvse prepričljiva. Nato pa odkrijete Lenovov največji adut – stojalo za Yoga Book 9. Ta se siceruporablja kot pokrov za snemljivo tipkovnico in pisalo, lahko pa se zloži v stojalo za sam računalnik 2-v-1. V tem načinu sta oba zaslona vidna v navpičnem ali vodoravnem položaju, tipkovnica pa nameščena pod zaslona. Tako dobimo izjemno delovno površino, kar olajša delo z dokumenti pa tudi brskanje dolgih vsebin spletnih strani dobi povsem drugačno dimenzijo. Posamezen zaslon sliko prikazuje v ločljivosti 2880 x 1800 pik, tukaj pa to lahko podvojite!

Nam kaj pri zaslonih ni všeč? Zgolj to, da spodnji zaslon postane magnet za prstne odtise, če veliko tipkate. Torej ga bo treba pogosteje brisati, pa tudi umivati roke. (smeh) Pa tudi uporaba dela zaslona kot drsne ploščice preprosto ni enaka »klasiki«, saj ni povratne informacije, zato zahteva precej privajanja. Od začetka smo tako nehote velikokrat »zadeli« desno miškino tipko in odprli kakšen meni. Zato smo ta tehnološki čudež še najpogosteje uporabljali v nekakšnem hibridnem načinu – brezžično tipkovnico smo poveznili čez polovico spodnjega zaslona, kar pomeni, da je ta na preostalem delu prikazoval bodisi orodjarno podprtih aplikacij ali pa okna različnih aplikacij, ki smo jih tja premaknili. Povemo vam, po tej uporabniški izkušnji se nam zdi, da vsem ostalim prenosnikom nekaj manjka … Je pa res, da je ta prenosnik bolj primeren za tiste, ki vsebine konzumirajo in manj za tiste, ki jih ustvarjajo.

Ni hitrostni rekorder, a mu tudi nič ne manjka

Očitno je, da je Lenovo daleč največ denarja porabil za vrhunska zaslona, saj ostale komponente prenosnik Yoga Book 9 uvrščajo nekako v srednji razred (Core i7, 16 GB pomnilnika in 1 TB SSD), le še baterija (80 Wh) in spletna kamera (ločljivost 1440p) sta znatno nadpovprečni. No, pa seveda zvok, da zvočnikom ne bi delal krivice.

Všeč nam je bila vgrajena biometrija. Kombinacija infrardeče (IR) kamere in Windows Hello, ki se nahaja v operacijskem sistemu Windows 11 Home, takoj prepozna uporabnika in odklene zaslon ter opravi prijavo, prav tako pa tudi skrije sliko in zaklene sistem, ko se uporabnik oddalji. Zelo uporabno.

Ob dveh zelo svetlih zaslonih nas je najprej prešinila misel, da bo avtonomija baterije slaba, saj je zaslon največji porabnik pri sodobnem prenosniku. Tu pa sta dva … No, inženirji Lenova so se tega zavedali, zato so vanj vgradili res zmogljivo baterijo, tako da prenosniku ne morem res ničesar očitati. Filme v ločljivosti 4K je predvajal več kot 10 ur, torej sem z njim zlahka shajal na dveh letališčih letih do cilja.

Yoga Book 9 ima tako le eno resno »napako«. Visoko ceno. Kdor mu to spregleda, bo navdušen.

Za:

  • prilagodljiva zasnova
  • vrhunska zaslona
  • nadpovprečen zvok

Proti:

  • visoka cena
  • implementacija drsne ploščice

Tehnični podatki:

procesor: Intel Core i7-1355U
pomnilnik: 16 GB LPDDR5
grafika: Intel Iris Xe
zaslon: 2x 13,3-palčni OLED, občutljiv na dotik, ločljivost 2.880 x 1.800 pik
hramba podatkov: 1 TB pogon SSD
kamera: 1440p
povezljivost: 3x Thunderbolt 4/USB-C
brezžično: WiFi 6E, Bluetooth 5.1
baterija: 80 Wh
mere: 29,9 x 20,4 x 1,6 cm
teža: 1,33 kg
cena: 2.512 evrov

www.lenovo.com


Prijavi napako v članku


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

CDS COM d.o.o.

Pot k sejmišču 30, 1231 Ljubljana Črnuče, Tel: 01 580 96 50
Podjetje CDS COM d.o.o. je na slovenskem trgu prisotno že več kot 30 let. Prepoznavno je kot kvaliteten distributer in serviser strojne opreme za potrebe digitalnega tiska. Poleg ... Več

NEXT LINE d.o.o.

Ob železnici 16, 1000 Ljubljana, Tel: 041 776 822
Next line, specializirane storitve tiska pod eno streho V podjetju Next line iz Ljubljane so se osredotočili na specializirane storitve tiska s termičnimi, sublimacijskimi in ... Več

NCOM d.o.o.

Bičevje 5, 1000 Ljubljana, Tel: 040 855 519
Mobilne aplikacije so korenito spremenila način delovanja podjetij. Več kot 3 milijarde ljudi ima dostop do pametnega telefona. Mobilne aplikacije trenutno predstavljajo najučinkovitejši, ... Več
Zlati partner

XENON FORTE d.o.o.

Letališka cesta 29, 1000 Ljubljana, Tel: 01 548 48 00
Xenon forte d.o.o. je podjetje s 30-letno tradicijo. V celotnem času svojega obstoja se zavzema za odličnost in verodostojnost. Skupaj s podjetji Xenon forte Zagreb d.o.o., Xenon ... Več