Sodobno izobraževanje za digitalno prihodnost
Na Srednji tehniški šoli Šolskega centra Kranj dijakom omogočajo pridobitev poklicev s področij elektrotehnike, mehatronike in računalništva, saj izobražujejo za poklice prihodnosti.
Izobraževanje na področju računalništva
Računalništvo že kar nekaj časa ne predstavlja več zgolj osnov uporabe operacijskih sistemov, osnovnega računalniškega opismenjevanja v programskem paketu Office in programiranja v enem od osnovnih programskih jezikov, pri čemer je bil pouk zaradi omejitve računalniških virov naravnan bistveno bolj teoretično kot praktično.
V sodobnem šolskem okolju, kjer imajo že več kot 600 računalnikov, se je dinamika pouka računalništva temeljito preoblikovala. Infrastruktura na šoli omogoča izvedbo interaktivnih vaj in simulacij, ki poudarjajo praktično znanje učencev. V okviru učnih aktivnosti so v ospredju projekti, ki spodbujajo ustvarjalnost in problemsko reševanje. S pridobitvijo tehnologij VR in AR pa omogočajo dijakom vpogled v simulacije realnih situacij.
Programiranje je ključna kompetenca in se ga poučuje skozi celotno izobraževanje, dijaki pa ga začnejo spoznavati že v prvem letniku. Že takrat se posvetijo varnosti in zaščiti podatkov. V drugem letniku pridobijo znanje o strojni opremi, osnovah računalniških komunikacij in omrežjih. Spoznajo tudi modul upravljanja s podatki, kjer se učijo o podatkovnih bazah. Tretji letnik je usmerjen na razvoj spletnih aplikacij in razvoj računalniških produktov in storitev. V četrtem letniku se osredotočijo na programiranje za pametne naprave, vključno s platformo Android. Pomemben del programa v tem letniku je tudi računalniško oblikovanje, kjer se dijaki učijo uporabe programov Adobe. Posebna pozornost je namenjena tudi dinamičnim spletnim stranem in povezavi vseh prej usvojenih znanj.
Zaključne naloge dijakov
Ob koncu izobraževanja so dijaki sposobni izdelati zares dobre projekte, ki jih kot zaključne naloge predstavijo na zaključnem izpitu oz. poklicni maturi. Naj omenimo le nekaj najboljših z različnih področij računalništva.
- Izdelava novega družbenega omrežja, izdelanega z jeziki HTML, CSS, Javascript in MySQL. Uporablja tudi druge tehnologije, kot so Node.js, Nginx, Docker, Cloudflare, PWA, NPM itd.
- Izdelava informacijskega sistema za upravljanje poklicne mature, izdelanega z Vue in Flask, SQLite3, Nginx in Gunicorn.
- Izdelava aplikacije za registracijo delovnega časa, ki je bila ustvarjena v programu Visual Studio Code, z jezikom Dart in ogrodjem Flutter.
- Izdelava lastne distribucije Linux, kjer je bil ob pomoči orodij Archiso in Calamares izboljšan varnostni mehanizem, razširjen terminal ukazov in izboljšana uporabniška izkušnja.
- Izdelava aplikacije z lastnim šifrirnim algoritmom za kriptiranje besedila, izdelana v razvojnem okolju Visual C#.
- Izdelava zaslona LCD brez polarizacijskega filtra, ki naključnim opazovalcem onemogoča vpogled vsebine prikazanih podatkov.
- Izdelava igre 3D Horror v okolju Unreal Engine 5.
- Simulacija delovanja narodnih in mednarodnih internetnih povezav med državami z uporabo orodja Cisco Packet Tracer.
- Produkcija kratkega filma o Sloveniji z uporabo programov PremierePro, After Effects in Photoshop.
Vedno korak pred konkurenco
Računalniški program na srednji šoli je celovit in prilagojen potrebam sodobnega trga dela. Dijaki pridobivajo temeljna znanja in veščine, ki jim omogočajo uspešno kariero v različnih segmentih računalniške industrije. Program se tudi v okviru odprtega kurikula nenehno prilagaja novim tehnološkim trendom, kar zagotavlja, da so njihovi dijaki vedno korak pred konkurenco.
Več lahko najdete na spletni strani www.sckr.si/sts
Prijavi napako v članku