Be bodo morale litij-ionske baterije kmalu posloviti?
Skorajda vse sodobne potrošniške mobilne naprave in električna vozila so opremljena z litij-ionskimi baterijami, ki pa na žalost niso povsem varne za končne uporabnike. Že večkrat se je namreč pokazalo, da se te baterije lahko pregrejejo in vnamejo, v najslabšem primeru pa lahko celo eksplodirajo. Težavo pri klasičnih litij-ionskih baterijah predstavlja tekočina, ki preprečuje prenos električne energije med elektrodama. Ta tekočina povzroča segrevanje baterije med polnjenjem, v primeru napake v izdelavi pa lahko celo nenapovedano povzroči požar ali celo eksplozijo baterije. Težava je tudi v tem, da se baterijam prične krajšati življenjska doba takoj, ko so izdelane.
Na srečo so raziskovalci laboratorija Pacific Northwest National Laboratory iznašli način, kako narediti polnljive baterija precej bolj varne. To naj bi bilo mogoče narediti na način, da naj bi »nevarni« litij nadomestili z natrijem. Prvi preizkusi nove baterije v laboratorijskem okolju so spodbudni. Tovrstne baterije so namreč zmožne ohraniti do 80-odstoktov prvotne kapacitete tudi po več kot 1.000 polnjenjih in praznjenjih, kar je nedvomno odličen dosežek. Vse do sedaj to ni bilo mogoče doseči, saj so kristali na natrijevih palicah, ki so nastali med polnjenjem in praznjenjem onemogočili pretok ionov in s tem dejansko onemogočili delovanje baterije.
Poleg tega naj bi bile natrijeve baterije precej bolj varne od tistih, ki temeljijo na osnovi litija, kapaciteta shranjevanja podatkov pa naj bi bila primerljiva z litij-ionskimi baterijami. Kljub temu trenutno še ni znano, kdaj bodo omenjene baterije na voljo za vsakdanjo uporabo. Mnogi poznavalci so prepričani, da bo za to potrebnih še vsaj nekaj let.
Prijavi napako v članku