Potencial informacij, pridobljenih s psihometričnimi in ocenjevalnimi orodji
V selekcijskih postopkih se moramo opomniti na prispodobo z ledeno goro. Kar je nad gladino in s tem vidno tudi ostalim ljudem, je le delček naše osebnosti in sposobnosti. Ta delček je ponavadi to, kar na razgovoru pride do izraza. Tisto, kar pa se nahaja pod gladino, pa so neke naše lastnosti, ki jih morda kandidat niti ne pozna ali pa jih celo želi skriti ter poudariti le svoje najmočnejše lastnosti. Pogosto se nam tudi zgodi, da to, kar iščemo pri kandidatih, potem ne pričakujemo od zaposlenih.
Ključ je v ujemanju
Harward Business Review je v več kot 20 letni raziskavi ugotovil, da bodo zaposleni najbolj produktivni, uspešni in zavzeti, če so na delovnih mestih, s katerimi se ujemajo. To pomeni, da moramo pri iskanju novega kadra premisliti, kakšne so pravzaprav delovne naloge in zahteve, kakšna je kultura podjetja in kakšna oseba bi se najbolje vključila na delovno mesto, da bo tudi sodelovanje z neposrednim vodjem uspešno.
Te zahteve in želje nato primerjamo z osebnostnimi lastnostmi kandidata, miselnimi sposobnostmi in pa motivacijo, ki jo ima za delo na nekem področju. Če je to ujemanje nizko, je zelo verjetno, da kandidat na delovnem mestu ne bo srečen in posledično tudi ne zavzet ali učinkovit.
Izbrali smo kandidata, kaj pa zdaj?
Rezultati, pridobljeni s psihometričnimi in ocenjevalnimi orodji imajo ogromen, a mnogokrat neizkoriščen potencial. Pogosto se na poročila z rezultati preprosto pozabi, namesto, da bi informacije o zaposlenem uporabili v procesu onboardinga, razvoja in načrtovanja nasledstev.
Ob prihodu na novo delovno mesto smo zasuti z množico sprememb, novih informacij in obrazov. V takšnih situacijah lahko novo-zaposlenemu proces olajšamo in podajanje informacij prilagodimo njegovi hitrosti učenja, stopnji družabnosti, delovnemu tempu…
Rezultati testiranj nam med drugim pokažejo, na katerem področju ima zaposleni potencial za napredek, kar predstavlja izjemno prednost pri načrtovanju izobraževanj in usposabljanj. S pomočjo orodja, ki deluje po metodi 360° povratnih informacij, lahko objektivno ocenimo posamezne kompetence in vedenja vodij in zaposlenih. Po izvedenih izobraževanjih je nato smiselno preveriti učinek le-teh s ponovitvijo ocenjevanja po tej metodi.
Psihometrična orodja vam ne le pomagajo najti najboljše kandidate za vaše podjetje, temveč vam tudi pomagajo razviti in uresničiti potenciale vaših zaposlenih. (P.R.)
Prijavi napako v članku