Kaj mora vsebovati dobra CAD/CAM programska oprema?
Skoraj nemogoče si je predstavljati moderno proizvodnjo brez računalniško podprtega načrtovanja (CAD) ali računalniško podprte proizvodnje (CAM). CAD in CAM sta močno odvisna drug od drugega. Prvi je bistveno orodje za iskanje najboljšega načina za oblikovanje želenega dela, medtem ko drugi samodejno poda rešitev pravi strojni opremi, ki nato ustvari želeni kos. Ob pravilni uporabi lahko ti dve metodi zagotovita na stotine enot z visoko natančnostjo in nizko stopnjo napak pri proizvodnji. Programska oprema CAD/CAM je zmanjšala število človeških virov, ki so bili prvotno namenjeni za isto delo, in avtomatizirala procese na nepredstavljiv nivo.
Na začetku smo si postavili vprašanje, kaj naredi CAD/CAM programsko opremo dobro in ali je priljubljenost simptom dobro zasnovanega programa. Tako kot vsak program mora tudi CAD/CAM slediti začrtanim smernicam, kot na primer poskrbeti za dobro uporabniško izkušnjo, razpoložljivost osnovnih in naprednih funkcij, pregleden grafični vmesnik, podporo za različne interne poslovne operacije in podobno. Odgovor na drugo vprašanje je bolj nejasen. Priljubljenost je lahko dober pokazatelj, da je razvijalec poslušal svoje uporabnike, lahko pa je tudi le pokazatelj dobrega marketinga.
Programska oprema SprutCAM X je enigma v svetu načrtovanja in proizvodnje. Je manj znan program v primerjavi z najbližjimi konkurenti, kar pa ni odraz njegove funkcionalnosti, ki se lahko kosa oziroma prekosi marsikateri bolj znan CAD/CAM program. O njegovi obstojnosti priča tudi bogata 30-letna zgodovina, od tega je zadnjih 5 let prisoten tudi v Sloveniji. Oglejmo si, kaj vse ponuja SprutCAM X.
SprutCAM X – neopevan junak CNC strojnikov po svetu
Operacije, vključno s CNC programiranjem, so v SprutCAM X edinstvene. Podpira različne proizvodne procese: frezanje, struženje, merjenje s tipalom, žično erozijo, aditivne tehnologije, hibridno obdelavo in še več. SprutCAM lahko uporabljate v navezi z različnimi 3, 4 in 5-osnimi frezalnimi stroji, stružnicami, Swiss-type stroji, MTM in podobno.
CNC strojniki lahko s SprutCAM X izračunajo pot orodja v izvorni kinematiki CNC stroja ali robota. V laičnem jeziku to pomeni, da se izračun poti orodja samodejno izogne morebitnim trkom. Simulacija rezultatov realnega sveta ne zahteva naknadne obdelave NC kode. Vsi premiki so vidni takoj po izračunu poti orodja. CNC programiranje tako postane vizualno, potek dela pa je poenostavljen.
V SprutCAM X se simulacija posodobi v ozadju po vsaki operaciji in prikazuje vse premike stroja med obdelavo. 5-osni in kompleksni stružni rezkalni stroji pri tem niso izjema. Zanesljiva in podrobna simulacija je zagotovilo, da med obdelavo ne pride do nepredvidenih zapletov.
Uporabnikom SprutCAM X je delo še dodatno olajšano, saj za preverjanje kode G (angl. G-code) ni potrebna ločena programska oprema. Funkcija preverjanja kode G je podprta v CNC strojih Fanuc, Heidenhein in Siemens. S preverjanjem kode G se lahko odkrije morebitne napake v postprocesorju, na kateri točki obdelave se vklopijo/izklopijo tehnološki ukazi, katero gibanje povzroči trk in kako se orodja premikajo med operacijami.
Poenostavljeni delovni procesi s kratko krivuljo učenja
Dosedanji uporabniki, v Sloveniji na primer podjetja EMO-orodjarna, M&P Burja, KNEZ, Roto Inox in druga, hvalijo predvsem raznovrstnost, zanesljivost in enostavnost uporabe CAD/CAM programske opreme SprutCAM X, s katero lahko upravljata tako začetnik kot strokovnjak z desetletji CAM izkušenj.
Vse-v-enem programska oprema za industrijsko robotsko programiranje
Svoje proizvodne procese lahko dvignete na še višji nivo z integracijo programske opreme SprutCAM X Robot, ki je namenjena za vsako robotsko celico: rezkanje, razrez, varjenje, poliranje, barvanje, aditivni procesi in podobno. Ima tudi več možnosti simulacije, vključno s polno robotsko celično simulacijo, ter možnost ustvarjanja lastnega kinematičnega modela robotske celice z namensko aplikacijo Machine Maker.
Še več informacij lahko dobite na spletni strani www.krokk.si in www.sprutcam.com. Za bralce Računalniških novic so pripravili dodatno spodbudo, in sicer 5 % dodatnega popusta oziroma 10 %, če boste spletni članek delili na družbenih omrežjih.
Prijavi napako v članku