Računalništvo, telefonija
Življenjski slog
25.08.2022 07:32

Deli z drugimi:

Share

V vesolju že drugi nanosatelit

Že vrsto let uspešno povezujejo raziskovalno in pedagoško delo ter prenašajo vrhunske raziskovalne rezultate na študente, lokalno in mednarodno gospodarstvo.
Študenti se vključujejo v delo na raziskovalnih projektih že med študijem. Foto: FERI UM
Študenti se vključujejo v delo na raziskovalnih projektih že med študijem. Foto: FERI UM

Ekipa raziskovalcev in študentov iz Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru (FERI UM) je v sredini meseca julija na raketi Vega-C v vesolje izstrelila že drugi nanosatelit. Izkušnje in znanje, ki so jih raziskovalci pridobili pri TRISAT-u, satelitu, ki je bil v vesolje izstreljen septembra 2020, so pripomogle k snovanju njegovega naslednika. TRISAT-R tako predstavlja izboljšano različico satelita TRISAT, s katerim so se odpravili na pot še globlje v vesolje ter tja ponesli kopico slovenskih tehnoloških inovacij.

Satelit TRISAT-R temelji na platformi z izjemno visoko stopnjo miniaturizacije in je v celoti zasnovan, načrtovan in izdelan v Republiki Sloveniji. Satelit se bo gibal v srednjih Zemljinih orbitah na višini 6000 km – v okolju z izjemno povišanim ionizirajočim sevanjem. Zaradi visoke stopnje sevanja se ne bo približeval našemu planetu Zemlji in izgorel, temveč se bo počasi oddaljeval od Zemlje in v vesolju ostal za vekomaj. S tem dejanjem smo Slovenci dobili sicer majhen, pa vendar večen spomenik v vesolju.

Vključevanje študentov

Tehnološke inovacije pa ne smejo zasenčiti vsega truda in trdega dela članov ekipe, prav tako ne smemo pozabiti niti na pomembnost izobraževalnega vidika projekta, ki postavlja temelje za izobraževanje slovenskih vesoljskih inženirjev in posledičnega zagotavljanja kadrov za hitro rastoče slovensko vesoljsko gospodarstvo. Študenti sodelujejo na vseh nivojih razvoja satelita – od idejne zasnove do arhitekture satelita in njegove integracije.

Tudi na ostalih raziskovalnih projektih (podiplomske) študente v raziskovalno delo vključujejo že med študijem in jim s tem omogočijo, da pridobivajo znanje in neprecenljive izkušnje realnega delovnega okolja ob boku izkušenih raziskovalcev. Osnovo temeljnega znanstvenoraziskovalnega dela na fakulteti predstavlja 14 raziskovalnih skupin, ki ga dopolnjujejo z aplikativnimi in razvojnimi raziskavami, s čimer temeljna znanja prehajajo v konkretno uporabo. Na FERI se zavedajo, da se le z novimi tehnologijami, tehnološkim razvojem in ohranjanjem znanja v Sloveniji lahko ohranja trajnostni razvoj tako z znanstvenega, izobraževalnega kot z gospodarskega vidika.

Ekipa raziskovalcev in študentov iz FERI po uspešni izstrelitvi satelita TRISAT-R

Študij na FERI

Danes fakulteta zaposluje 350 ljudi, letno jo obiskuje več kot 2000 študentov, od tega okrog 620 brucev in bruck. Fakulteta nudi celotno vertikalo študija. Štiri visokošolske strokovne študijske programe in sedem univerzitetnih, ki jim je skupno, da študentje pridobijo širok spekter znanj, da se naučijo skupinskega dela in pridobijo sodobna znanja, ki so mednarodno uporabna. Magistrski študijski programi temeljijo na dodiplomskem študiju oz. so njegovo logično nadaljevanje. Omogočajo veliko izbirnih vsebin, ki študentom dajejo možnost, da se specializirajo za želeni profil. Magistranti lahko študij nadaljujejo tudi na tretji, doktorski stopnji študija, katerega namen je izobraziti strokovnjake s poglobljenim teoretičnim znanjem, s katerim bodo sposobni reševati tudi najzahtevnejše probleme. Poudarek je na individualnem raziskovalnem delu, kjer usposobljeni mentorji usmerjajo kandidata v znanstvene raziskave.

Če bi vas zanimal študij na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru, vas vabimo, da obiščete spletno stran feri.um.si. (P.R.)


Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem FERI UM.
Vas zanima več iz te teme?
izobraževanje

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

iPROM d.o.o.

Šlandrova ulica 4b, 1231 Ljubljana Črnuče, Tel: 01 511 07 50
Digitalna odličnost, ki prepriča iPROM je hiša znanja in izkušenj, ki naročnikom poenostavlja kompleksnost trženja v digitalnem okolju. Pripravljajo, organizirajo in izvajajo ... Več

CICERO, BEGUNJE, d.o.o.

Stegne 21c, 1000 Ljubljana, Tel: 01 507 42 92, 041 662 178
Zlati partner

MICROSOFT d.o.o.

Ameriška ulica 8, 1000 Ljubljana, Tel: 01 584 61 11
Slovenska podružnica Microsofta je bila ustanovljena leta 1994 z željo, da bi tudi slovenskemu trgu ponudili inovativno programsko opremo. Od začetkov, ko so bili v podjetju zaposleni ... Več
Zlati partner

BROTHER CEE GmbH

Glavna cesta 46, 4202 Naklo, Tel: 030 600 474
Dejavni so v 28 državah, Brotherjevi izdelki pa so na voljo v več kot 100 državah.  Od ustanovitve korporacije leta 1934 si prizadevajo, da bi ideje prenesli v prakso z ustvarjanjem ... Več