Telefoni
Računalništvo, telefonija
Telefonija
Triki in nasveti
14.07.2022 10:40
Posodobljeno 2 leta nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Honor Magic4 Lite 5G recenzija: velikan po velikosti, kaj pa ostalo?

Honor Magic4 Lite je večji kot marsikateri (prepogljivi) telefon, ampak ta veličina se v veliki meri ne pokaže tudi v notranjosti.

Honor Magic4 Lite 5G ali Honor X9 5G (oznaka na določenih trgih) je eden izmed večjih telefonov na trgu, prekaša celo nekatere prepogljive telefone, ampak le v tem vidiku. Notranjost vsaj na papirju definitivno spada v srednji razred. Ali je boljši od konkurence, ki za podobno ceno ponujajo nekatere »flagship« komponente – AMOLED, hitre procesorje, hitro polnjenje …?

PrednostiSlabosti
👍 Velik 120 Hz zaslon👎 Povprečne kamere
👍 Hitro 66W polnjenje👎 Mono zvočnik
👍 Tipična zmogljivost srednjega razreda

Honor Magic4 Lite 5G cena Slovenija in različice

  • Honor Magic4 Lite 5G (6GB/128GB): 349 €
  • Na voljo tudi različica z 8GB RAM-a

Barve: srebrna (Titanium Silver), črna (Midnight Black), modra (Ocean Blue; naša testna različica)

Glavne značilnosti

  • Snapdragon 695 5G
  • 6GB RAM + 2GB razširljiv HONOR RAM Turbo
  • 128GB ROM
  • 6,81″ LCD 120 Hz zaslon
  • 66W polnjenje, 4800 mAh baterija
  • 48 MP (f/1.8) široka, 2 MP (f/2.4) makro, 2 MP (f/2.4) bokeh, 16 MP (f/2.5) sprednja

Honor Magic4 Lite 5g: velikan s prepoznavnim Honor dizajnom

Ponavljamo se kot stara lájna, ampak telefon zaznamuje ogromen LCD zaslon. Pohvali se lahko s 6,81-palično diagonalo, kar pomeni, da lahkotno enoročno rokovanje odpade. Le uporabniki s košarkaškimi dlanmi bodo lahko s telefonom upravljali samo z eno roko. LCD IPS zaslon obkrožajo tanki okvirji, na spodnji strani pa je nekoliko bolj opazen črn rob. Sprednja kamera se nahaja klasično na sredini vrhnjega dela zaslona (16 MP). Kljub velikosti pa ne gre za okoren telefon. Debel je le 8 mm in tehta 189 gramov, kar ga uvršča v povprečje, glede na svojo velikost pa je prava »trlica«.

Na desni strani so fizični gumbi in čitalnik prstnih odtisov, ki je pričakovano vdelan v gumb za vklop. Tako kot pri 99 % ostalih podobnih čitalnikov, ne boste našli napake pri odzivnosti in natančnosti senzorja.

Na spodnji strani so USB-C vmesnik za polnjenje, odprtina za SIM kartico (podpore za microSD ni), edini zvočnik, manjka 3,5 mm priključek za slušalke, ki je še vedno pogost pojav v tem razredu. Na hrbtni strani vas bo pričakal ogromen obroč, na katerem domuje sklop kamer. Nekaj podobnega ste že lahko videli pri Honor Magic4 Pro, Magic 3 in Honor 50. Zagotovo boste potrebovali nekaj časa, da se privadite na tovrsten razpored kamer. Prednost pa je, da je telefon že na daleč prepoznaven ravno zaradi te unikatne postavitve. Privabljanje pogledov mimoidočih je tako zagotovljeno.

Privabili pa ne boste samo začudene poglede, ampak tudi prstne odtise in madeže, ki se radi ustalijo na hrbtni strani. Čaka vas redno čiščenje telefona, razen če boste uporabili (priloženo) zaščito za telefon. Na videz zelo robusten telefon pa na žalost nima nobene IP ocene vodoodpornosti.

Honor Magic4 Lite 5G: hiter 120 Hz zaslon, a omejuje ga LCD tehnologija

Vsak telefon srednjega in nižjega razreda mora skleniti nekaj kompromisov, da lahko pri vodstvu upraviči nižjo ceno. Honor Magic4 Lite je prvi kompromis sklenil pri zaslonu. Njegova najboljša lastnost je visoka 120 Hz hitrost osveževanja, ki popestri vsakodnevno brskanje in prehode med aplikacijami. Največja prednost hitrega osveževanja je pri igranju iger, pri katerih pa je potrebno predhodno preveriti, ali privzeto podpirajo visoke hitrosti. Tako boste pri Call of Duty: Mobile opazili razliko, pri Apex Legends malo manj, pri Genshin Impact pa skoraj nič.

Razlika pa bo opazna zaradi LCD zaslona, še posebej, če ga boste vzporedno primerjali z AMOLED zaslonom. 6,81-palični LCD IPS zaslon (2388 x 1080 pik) se ne more pohvaliti z vrhunskimi vidnimi koti, raven črne barve ni na nivoju katerega koli AMOLED zaslona (črne barve pri močni svetlobi že malo vlečejo na sivo), pri bolj močni dnevni svetlobi barve delujejo blede in premalo natančne. Izkušnja brskanja/gledanja vsebin še zdaleč ni slaba. V notranjih prostorih zaslon dobro opravi svojo nalogo, vendar smo tudi v rangu 300 evrov dobili mnogo boljši zaslon.

Eden in edini zvočnik pričakovano ne dostavi kvalitetnega zvoka, zaradi katerega bi telefon lahko uporabljali kot prenosni zvočnik na zabavi ali nekje na prostem. Nerodna mono postavitev je lahko ovira tudi pri igranju iger. Pogosto se vam lahko zgodi, da boste s prstom prekrili režo za zvočnik, in ker ni dodatnega zvočnika na zgornji strani ali v slušalki, je zvočnik lahko hitro neuporaben pri igranju iger. Uporaba slušalk je zaželena.

Zmogljivost srednjega razreda

Snapdragon 695 5G čip, ki poganja Honor Magic4 Lite 5G, je eden izmed bolj priljubljenih čipov letošnjega leta. Najdemo ga lahko v OnePlus Nord CE 2 Lite, Xiaomi Redmi Note 11 Pro Plus 5G, vivo T1, Realme 9 Pro, Poco X4 Pro in pester seznam se nadaljuje.

Ekipa Snapdragon procesorja, grafičnega jedra Adreno 619 in 6GB (ali 8GB) RAM-a je dovolj zmogljiva za potrebe večino uporabnikov. Po potrebi lahko RAM nadgradite s tehnologijo Honor RAM Turbo, ki 2GB bliskovnega pogona spremeni v dodatni sistemski pomnilnik.

Večino iger boste lahko igrali na srednje ali pa tudi prilagojenih visokih nastavitvah (določene nastavitve na kakšno stopnjo nižje). Uživali boste predvsem v streljačinah, kjer pride do izraza 120 Hz zaslon. Tukaj mu tudi oprostimo LCD zaslon, saj je pri tovrstnih igrah bolj pomembna odzivnost kot sama barvna natančnost. Pri Genshin Impact ne priporočamo visokih nastavitev, saj je to prevelik zalogaj za srednjerazredni Snapdragon 695. Na srednjih nastavitvah je odvijanje dogodkov gladko, razen če ste uporabnik, ki pogosto ne odloži telefona po uro ali več. Takrat lahko pri borbi z več nasprotniki in ko letijo magije po zraku opazite manjše zakasnitve oziroma zatikanje.

Na voljo je 128GB shranjevalnega pogona, kar bo dovolj za bogate albume fotografij in posnetkov, galerijo filmov in glasbe, ostalo vam bo pa še dovolj prostora za kar nekaj iger.

Baterija 4800 mAh vam bo ob zmerni rabi služila vsaj do konca dneva. Ostalo vam bo še nekaj moči za naslednji dan, vendar boste pred odhodom od doma vseeno vsaj za nekaj časa priklopili telefon na hitro 66W polnjenje. S priloženim 66W adapterjem boste v 15 minutah telefon napolnili do dobrih 40 %.

Honor Magic4 Lite 5G: kamera

Na zadnji strani so tri leče: 48 MP široka oziroma glavna kamera, 2 MP senzor z učinkom zatemnitve (bokeh) in 2 MP makro leča. Začnimo pri repu. Makro kamera je leča, ki jo boste uporabljali poredko. Tudi takrat bi priporočali, da se raje poigrate z nastavitvami glavne kamere. Makro kamera v tem rangu skoraj vedno dostavi le povprečno kakovost. Honor Magic4 Lite 5G ni izjema.

Glavna kamera je prav tako postregla z mešanimi rezultati. Pri dobrih svetlobnih pogojih so fotografije in posnetki zadovoljivi. Ne spadajo v višji rang kakovosti, ampak nekje v zlato sredino, podobno kot ostala strojna oprema. Pri slabših pogojih, dnevih z oblačnim vremenom glavna kamera privzeto zajame bledo barvno mešanico. Nivo detajlov je v redu, s privzetimi nastavitvami pa barve in kontrasti ne izpolnijo naših zahtev. Z ročnim prilagajanjem nastavitev smo dosegli boljše rezultate, vendar to pomeni, da ne gre za kamero, s katero bi lahko v trenutku posneli dobro fotografijo.

Snemanje videoposnetkov je omejeno na 1080p 30fps, za kar je kriv Snapdragon procesor. Stabilizacije ni, zato se boste borili s tresavico. Sprednja kamera je solidna, z bokeh in lepotnim načinom pa lahko malenkost popestrite zajete fotografije.

Končna ocena

Če iščete telefon z ogromnim in hitrim zaslonom, potem je Honor Magic4 Lite 5G dober kandidat v tem razredu. Izpolni tudi pričakovanja glede zmogljivosti in življenjske dobe baterije, omejujejo pa ga večpredstavnostne funkcije na čelu z nedoslednim sklopom kamer.


Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem Honor.
Vas zanima več iz te teme?
HONOR telefoni Honor Magic4 Honor Magic4 Lite 5G


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

OD A – Ž d.o.o.

Mariborska cesta 128, 3000 Celje, Tel: 041 627 640
Zlati partner

FIŠ – FAKULTETA ZA INFORMACIJSKE ŠTUDIJE

Ljubljanska cesta 31a, 8000 Novo mesto, Tel: 07 373 78 84, 07 373 78 70
Sodobni študijski programi, možnost virtualne udeležbe na vseh predavanjih in vajah FIŠ je prva in edina javna fakulteta v Novem mestu, ki ponuja tako brezplačen redni ... Več

SICIRUS d.o.o.

Ulica 15. maja 10b, 6000 Koper/capodistria, Tel: 041 694 668
Vsako podjetje, vsak ustvarjalec in tudi novodobni družbeni »influencer« se zaveda, da sta trženje in oglaševanje ključnega pomena za uspeh in rast. Kje in kako začeti? Področje ... Več

DRUŠTVO DUH ČASA

Trubarjeva cesta 72, 1000 Ljubljana, Tel: 06 815 40 63
Računalniki za socialno ogrožene Smo skupina računalniških zanesenjakov, ki le stežka gleda kako cele gore še uporabnih računalnikov in računalniških delov končajo na odpadu. ... Več