Sismentor na Forumu o digitalni forenziki
![]() |
Konec novembra je v Pragi potekal Forum o digitalni forenziki Praga 2007 – prva evropska konferenca strokovnjakov s področja digitalne forenzike. Udeležil se ga je tudi Sismentor – slovensko podjetje za računalniško forenziko.
Na dvodnevni konferenci v hotelu Hilton je svoj pogled na različne teme s področja digitalne forenzike 29 udeležencem predstavilo 12 predavateljev iz različnih evropskih držav, ZDA in Avstralije.
![]() |
Glavni cilji foruma je bil izdelati zemljevid evropskih digitalnih forenzičnih laboratorijev z navedbo njihovih storitev, najpogostejših uporabnikov teh storitev, izkušenj in področij preiskav. Cilj foruma je bil tudi predstaviti tehtne razprave o prihodnjem razvoju področja digitalno forenzične znanosti v Evropi ter ustvariti temelje za učinkovito izmenjavo izkušenj na obsežnem področju digitalno forenzične znanosti.
Teme, o katerih je potekala razprava med predavatelji in udeleženci, so bile IT-varnost na Srednjem Vzhodu, predstavitev nove programske opreme Forensic Toolkit 2.0, forenzični digitalni laboratorij za začetnike, tehnologije, potrebne za pripravljenost na forenzično preiskavo (Forensic Readiness Process), pomembnost določitve točnega časa v forenzični preiskavi, koncept strokovnega izobraževalnega programa za digitalno forenziko, e-forenzika, računalniška forenzika, preiskava prevar in računalniška forenzika, forenzični izzivi Bitlockerja, teorija digitalnih sledi v postopku forenzične preiskave, digitalni dokazi in njihovih značilnosti ter kot zadnja tema digitalna forenzika kot kompleksen problem.
Marko Malovrh iz podjetja Sismentor je o konferenci povedal: “Konferenca je združila tako akademske kroge kot izvajalce forenzičnih preiskav. Izpostavljena so bila vprašanja poenotenja postopkov v procesu forenzične preiskave, razkorak med tehničnimi zmožnostmi in zakonsko dovoljenimi mejami preiskave, problem poenotenja izrazoslovja in vpliv različnih pravnih in sodnih redov v državah, kjer le-te potekajo. Predstavljeni so bili tudi novi tehnični izzivi za preiskovalce – nove tehnologije, ki lahko upočasnijo ali celo preprečijo ustrezno forenzično preiskavo digitalnega nosilca podatkov (Bit locker) in programska orodja, ki nam omogočajo oz. olajšajo sam proces forenzične preiskave (FTK 2.0). Zanimiva je bila tudi predstavitev Andreasa Wagnerja, ki trenutno živi in dela v Savdovi Arabiji. Njegovo predavanje je izpostavilo tudi izziv prilagajanja različnim kulturam in običajem, ki imajo lahko velik vpliv na sam delovni proces in s tem tudi na izvajanje take preiskave. Veliko dogajanja se je odvijalo na neformalnem nivoju – udeleženci so izmenjavali svoje izkušnje, sklepali nova poznanstva, zavzemali stališča do izpostavljenih vprašanj … Konferenca je vsekakor dosegla svoj namen in z veseljem pričakujem naslednjo.”
Prijavi napako v članku