Prekomerno igranje videoiger kot bolezen
Prekomerno igranje računalniških iger je od sedaj s strani WHO, Svetovne zdravstvene organizacije, vrednoteno kot bolezen. S tem namenom bodo mednarodne državne oblasti lažje zbirale podatke ter tako spremljale trende, na katere se bodo kasneje lažje prilagajale in ukrepale. Igranje videoiger za mnoge predstavlja pobeg iz realnega življenja v virtualnost, kar pomeni odklop od realnega sveta in problemov, ki nas pestijo. Kratkoročno je seveda takšno dejanje priporočljivo, pa vendar je tako kot pri vseh ostalih stvareh v življenju tudi tu potrebna zmernost.
To pa je vrlina, ki za mnoge predstavlja preveliko oviro, saj se videoigre kaj hitro izkažejo kot zelo zasvojljiv način preživljanja prostega časa. Problemi se pokažejo takrat, ko igranje iger resno začne posegati v naše vsakdanje življenjske navade, kot so socializacija, spanje, služba ali šolanje. Nekatere države po svetu so ustrezni tematiki že namenile določene zakonske uredbe. V Južni Koreji je tako prepovedano spletno igranje iger med polnočjo in šesto uro zjutraj za vse mlajše od 16 let. Na Japonskem se igralcem prikažejo opozorila, v kolikor presegajo priporočen mesečni čas, medtem ko je na Kitajskem kar sam tehnološki gigant Tencent omejil število ur, ki jih lahko preigrajo otroci.
Nikakor se posameznika tudi ne sme avtomatsko kategorizirati kot odvisnika zgolj iz razloga, ker preigra veliko iger na svojem mobilniku ali računalniku. Kot sveže »prepoznana« bolezen tako obstaja riziko, da bodo starši svojega otroka kaj hitro prepoznali kot odvisnika. Richard Graham, specialist za odvisnost v eni zmed londonskih bolnišnic, sledečo klasifikacijo pozdravlja, zavedajoč se potencialnega problema.
Računalniška industrija ni nič kaj dolgo čakala, in nekatera večja podjetja, ki razvijajo videoigre, so kaj hitro reagirala na celotno zadevo ter so tako že podala pritožbo zoper klasifikacijo iger s strani Svetovne zdravstvene organizacije.
Prijavi napako v članku