Prototipi telefonov iPhone ogrožajo varnost sistema iOS
Največja težava uporabnikov pametnih mobilnih telefonov in tabličnih računalnikov Android so nedvomno škodljive programske kode, saj njihovo število narašča kot za stavo. Poleg tega zlonamerne kode za trenutno najbolj razširjen mobilni operacijski sistem postajajo vse bolj nevarne za končne uporabnike. Medtem ko so bili uporabniki Applovega operacijskega sistema iOS doslej bolj kot ne varni, bodo zadeve v prihodnje tudi zanje precej bolj nevarne.
Proizvajalci pametnih mobilnih telefonov iPhone namreč opažajo vse več kraj razvojnih različic tovrstnih naprav, ki so opremljene z oznako »dev-fused« in jih dejansko ni mogoče kupiti v prosti prodaji. Tu namreč gre za posebne različice pametnih telefonov iPhone, ki nimajo vgrajene dovolj dobre zaščite, saj to lahko zaobide vsak, ki razpolaga s primerno strojno opremo. Ker to nepridipravom pomaga pri iskanju varnostnih ranljivosti v mobilnem operacijskem sistemu iOS, so cene tovrstnih naprav temu primerne. Za nakup starejšega razvojnega pametnega mobilnega telefona iPhone 6 Plus “dev-fused” je na primer treba odšteti okoli preračunanih 1.157 evrov, za iPhone 8 Plus okoli preračunanih 4.448 evrov, za novejši iPhone XR pa kar zavidljivih preračunanih 17.790 evrov.
Pri podjetju Apple s krajo razvojnih modelov pametnih mobilnih telefonov iPhone seveda niso nič kaj zadovoljni, saj se je hekerjem uspelo dokopati do varnostnega sistema Secure Enclave Processor (SEP), ki vsebuje zaupne informacije, kot so na primer podatki o prstnih odtisih in skeniranih obrazih. Poleg tega je možno tovrstne telefone uporabiti tudi v načinu Switchboard, kar pomeni, da je operacijski sistem zagnan v diagnostičnem načinu, kar omogoča preizkušanje posamičnih komponent telefona. Vse skupaj pa hekerjem seveda omogoča razkrivanje ranljivosti, ki jih nato uporabijo za napad na uporabnike.
Prijavi napako v članku