Prepoved osebnih avtomobilov v Parizu prestavljena na leto 2024
V zgodovinskem središču Pariza naj bi do začetka leta 2024 prepovedali vožnjo z osebnimi vozili. Glavni razlog je seveda boj proti klimatskim spremembam in ambiciozni cilji izboljšanja kakovosti zraka v francoski prestolnici. Leto 2024 pomeni dveletno zamudo glede na prvotni časovni načrt, ko je bil postavljen cilj leta 2022, ki ga je maja lani napovedala županja mesta in francoska predsedniška kandidatka Anne Hidalgo. Prepoved je del širših prizadevanj za izboljšanje razmer v mestu, ki bo leta 2024 gostilo olimpijske igre.
Tako imenovano “območje miru” se bo po poročanju portala The Local osredotočilo na prva štiri mestna okrožja in bo vključevalo dva mestna otoka na Seni, na katerih se nahajata katedrala Notre-Dame in Sainte-Chapelle. Mestne oblasti pravijo, da je trenutni načrt tak, da se na območju izvajajo naključni pregledi vozil, ki zapuščajo območje.
Namesto prepovedi vseh osebnih vozil se bodo oblasti osredotočile na tranzitni promet, ki naj bi predstavljal približno polovico vozil na cestah na tem območju. Po besedah mestnega podžupana Davida Belliarda bodo vozniki dostavnih vozil še vedno imeli dostop, ljudje pa se bodo še vedno lahko vozili na območje, da bi obiskali prijatelje ali dostopali do različnih storitev, kot so trgovine ali gledališča. Po Bloombergovih ocenah bo zaradi prepovedi s cest dnevno umaknjenih več kot 100.000 avtomobilov.
Prepoved je del širšega sklopa ukrepov za zmanjšanje števila avtomobilov in onesnaževanja v Parizu. Županja Anne Hidalgo si prizadeva, da bi mesto postalo manj odvisno od transporta z avtomobili in bolj prijazno do kolesarjev. Tako je leta 2020, med zaporo zaradi koronavirusa, v mestu vzpostavila več kot 100 kilometrov novih kolesarskih poti in prepovedala vožnjo avtomobilov po nekaterih cestah ob Seni.
Se pa je preoblikovanje mesta v kolesarsko metropolo v slogu Københavna srečalo z naraščajočimi težavami, poroča New York Times, saj se prebivalci pritožujejo, da številni kolesarji ne upoštevajo cestnoprometnih predpisov. Novo omrežje kolesarskih stez je bilo deležno tudi kritik zaradi slabe ureditve. Oblasti so se odzvale tako, da so povečale število policistov, ki kaznujejo kolesarje, ki ne spoštujejo pravil in bolje poučile otroke o pravilih v cestnem prometu.
Podžupan Pariza Belliard je na Twitterju sporočil, da je bilo od 7243 udeležencev prve faze posvetovanja 78 odstotkov za. Pred začetkom izvajanja načrta bo zdaj opravljena študija učinka in javna razprava.
Prijavi napako v članku