Kako lahko izboljšate ergonomijo domače pisarne?
Zamenjali ste jo z domačo pisarno, ki pri veliki večini niti ni obstajala. Le redki so imeli že pred korono namenski prostor za delo od doma, vsi ostali so hiteli s postavitvijo provizorične pisarne. Nekateri so se enostavno posadili za jedilno mizo ali kuhinjski pult, nanj postavili prenosni računalnik in pričeli z delom. Spet drugi so končno lahko uresničili svoje sanje in se ulegli na kavč ali posteljo in sodelovali pri sestankih iz udobja svoje spominske pene in najljubše odeje. Delo od doma naj bi bilo na začetku pandemije začasna rešitev, vse dokler se ne bi stanje umirilo. Meseci so minevali in sedaj vstopamo v drugo leto in kot kaže delo od doma postaja nov standard. Za nekatere to pomeni poln delovnik v domači pisarni, za druge dan ali dva na teden.
Ampak – ja, vedno obstaja en ampak – s hitrim prehodom na delo od doma pa se je pojavila težava, ki so jo v zadnjih letih aktivno in tudi uspešno odpravljali v poslovnih pisarnah. Seveda govorimo o ergonomiji. To besedo slišite pri vsakem oglasu za pisarniško opremo, vendar kaj sploh pomeni? Preprosto povedano ergonomija pomeni prilagajanje delovnega mesta zaposlenemu. Kako? Obstaja več načinov. Za preobrazbo domače pisarne smo pripravili nekaj »analognih« in bolj naprednih rešitev.
Preproste ergonomske rešitve, ki vas lahko odrešijo bolečin
Preden se osredotočimo na bolj napredne ergonomske rešitve, ki so seveda bolj učinkovite, vendar v zameno terjajo tudi manjši finančni davek, si najprej oglejmo nekatere bolj preproste rešitve z vsakdanjimi predmeti in nasveti.
Če imate bolečine v hrbtu ali ledvenem predelu, najprej preverite svojo telesno držo. Če ste nagnjeni naprej, imate napeto držo, se najprej poravnajte v pravilni telesni položaj. To naredite vsakič, ko boste opazili, da imate sključeno držo. Gre za dolgotrajen proces, saj se vsak podzavestno nagiba naprej, vendar vztrajajte, vse dokler vam to ne postane v navado. Za bolečine v ledvenem predelu si lahko med stolom in hrbtom postavite tudi zvito brisačo, ki bo razbremenila hrbtenico in vas prisilila v bolj pravilno držo.
Položaj nog je prav tako pomemben pri ergonomiji. Najdite nekaj podobnega pručki, s katero boste malenkost dvignili noge in jih postavili v boljši položaj. Speče hrbtne mišice lahko aktivirate tudi z medicinsko žogo, ki je relativno majhna investicija v primerjavi z ostalo ergonomsko opremo. Ne podcenjujte tudi moč telovadbe oziroma raztegovanja med delom. Poizkušajte nekajkrat na dan vstati in se za nekaj minut sprehoditi po stanovanju, medtem pa lahko postorite še kakšno gospodinjsko opravilo ali poslušate podcast.
Prav tako poskrbite za dobro osvetljavo. Ne delajte v temi, saj tako le dodatno obremenjujete oči. Prav tako vam nič ne škoduje, če začnete nositi namenska očala z vgrajeno zaščito proti modri svetlobi. Za konec smo pustili še najpomembnejši nasvet: ob sebi imejte vedno, ampak res vedno, skodelico čaja, kave, vode ali kaj drugega, ki vas pomirja in vsaj za trenutek prežene stres z vašega telesa. Bolj kot smo pod stresom, bolj smo nagnjeni k vsakdanjim ergonomskim napakam.
To je le nekaj zdravih navad in poceni rešitev, s katerimi si lahko vsaj malo olajšate dolge delovnike v domači pisarni. Če pa se želite resno spopasti z ergonomijo, potem je čas, da si skupaj ogledamo bolj napredne ergonomske rešitve.
Najbolj učinkovite ergonomske rešitve
Če imate prostor in proračun za le eno ergonomsko rešitev, potem to mora biti dvižna miza. Na voljo so dvižne mize, ki jih upravljate z daljinskim upravljalnikom ali pa ročno, v vsakem primeru pa vam omogočajo, da si jih nastavite glede na vašo višino. Kar naenkrat imate na izbiro več možnosti, kako boste opravili svoje delo. To lahko storite (kot ste že vajeni) v sede ali pa v stoje, najboljši način pa je, da redno menjate svoj položaj. Z redno uporabo boste sčasoma prebudili in tudi ojačali vaše mišice, izboljšali krvni pretok in posledično tudi vaš metabolizem. Če ste omejeni s prostorom, se lahko poslužite še nekaj vsestranskih alternativ, kot na primer stojalo za prenosni računalnik ali namizni pretvornik, ki ga lahko premikate in postavite na različna mesta v vašem domu.
Aktivno sedenje = zdravo življenje
Takoj za dvižno mizo se je na seznam najboljših ergonomskih rešitev uvrstil ergonomski pisarniški stol. Sedenje na neudobnem in neustreznem stolu dobesedno uničuje vaše telo. Enako velja za tiste, ki svoje delo radi opravljajo leže na kavču ali postelji. Dober ergonomski pisarniški stol sledi gibom vašega telesa in vam pomaga ohranjati pravilno telesno držo. Morda boste potrebovali nekaj časa, da se privadite na nov način sedenja, in nekateri posamezniki bodo prvih nekaj dni občutili nekaj nelagodja, vendar ko boste to prebrodili, ne boste hoteli zamenjati svojega ergonomskega stola.
Bolečine v vratu?
Če imate ob koncu dneva občutek napetosti v vratnih in ramenskih mišicah, potem je vaša delovna postavitev napačna. Zaslon računalnika, bodisi namiznega ali prenosnega, mora biti v višini oči, tako da sedite z vzravnanim vratom. Priporočamo stojalo za prenosni računalnik, ki ga lahko poljubno nastavite po višini, obenem pa ima običajno še kakšne posebne predelke za telefon, papirnate dokumente in podobno. S stojalom za prenosnik je priporočljiva uporaba brezžične miške in tipkovnice, s katerima lahko vaše podlakti še vedno počivajo na mizi pod kotom 90°. To bo razbremenilo tudi vaša ramena in preprečila nastanek t. i. miškine roke.
Za še več ergonomskih nasvetov in rešitev obiščite spletno stran kataloska-prodaja.si.
Prijavi napako v članku