Računalništvo, telefonija
23.02.2018 12:00

Deli z drugimi:

Share

Kako varno je DNK testiranje?

Kaj vse DNK pove o nas?
Kaj vse DNK pove o nas?

Če lahko mnogo zdravstvenih testov opravimo kar sami doma, kot je na primer določanje krvne skupine, lahko opravimo tudi DNK test, za katere bolezni oziroma lastnosti smo dovzetni. Seveda se pa tukaj poraja vprašanje tudi zasebnosti. Namreč, če želimo svoj DNK analizirati, moramo najprej kupiti paket, ki to omogoča, ter ga nato poslati nazaj v laboratorij.

Težava se namreč pojavi, kaj se potem zgodi s temi podatki. Torej, za začetek, v laboratoriju testirajo zgolj 0,02% genomske strukture, kar pomeni, da ne pridobijo kaj dosti podatkov o nas.

Ti podatki so zgolj informativne narave, saj klinično še ni dokazano, kako natančni so in s kolikšnim odstotkom se lahko nanje zanesemo. Med drugim naj bi nam ti podatki povedali, od očitnega, kakšnega spola smo, koliko smo stari, do tega, ali bomo v starosti plešasti, ter če smo laktozno intolerantni.

Po podatkih različnih podjetji, ki se s tem ukvarjajo, zagotavljajo, da so podatki 100% varni in da je večja možnost, da zadenemo na loteriji glavni dobitek, kot pa da bi kdo vdrl in ukradel te podatke. Je pa tudi odvisno od samih uporabnikov, namreč za dostop do rezultatov testa se uporablja uporabniško ime, kar je kar e-poštni naslov, kot pa tudi geslo.

Naši podatki so namreč zaščiteni le toliko, kolikor je močno naše geslo. Torej, za vse uporabnike, ki na različnih straneh uporabljajo enaka gesla, to pomeni, da hekerji vdrejo v slabše zaščiteno stran in nato geslo preizkušajo še na drugih straneh. Zatorej je pomembno, da vedno izberemo dolgo geslo, s velikimi in malimi črkami, številkami in posebnimi znaki. Torej na primer “geslo” vsekakor ni varno, če pa ga malce dodelamo “Ge4@o”, pa to postane že varnejše za uporabo, kjer se pa dolžina ne spremeni.

Lahko pa se zgodi, da bi te podatke o naši genski strukturi uporabljali kar oglaševalci, kjer bi na primer za tiste, ki so laktozno intolerantni, prikazovali oglase za mleko brez laktoze. To še ni najhujše. Huje je, če bi do teh podatkov dostopali nepridipravi, kateri bi jih lahko prodajali v nezakonite primere, ali pa celo potencialni delodajalci, ki tako ali tako dan danes že preverjajo socialna omrežja, preden vas sploh zaposlijo.

Pojavi se pa tudi vprašanje, glede zavarovalnih premij. Če bi zavarovalnice izvedel na primer, da imate veliko možnost za poslabšanje srčne mišice, bi lahko kar hitro zavrnili vašo prošnjo za zavarovanje. Ampak, večina podjetji, ki se s tem ukvarja, zagotavlja, da podatkov ne dajejo nikomur, razen organom pregona pod posebnimi pogoji. Na vašo zahtevo, lahko tudi po končani analizi uničijo vaš vzorec, kot tudi analizo podatkov.


Prijavi napako v članku


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

DATA COM. d.o.o.

Tržaška cesta 2, 1000 Ljubljana, Tel: 041 757 560
Komunikacija je moč. Je temeljni steber vseh področij življenja. V poslovni niši je vizualna komunikacija ključ za uspeh tržnih in oglaševalnih strategij. Človekova zmožnost ... Več
Zlati partner

Brown Bear Team (BBT)

Gmajna 16, 1236 Trzin, Tel: 01 5622665
POSLOVNA linija – najboljši računalniki posameznega proizvajalca Računalniki iz POSLOVNE linije so tisti, na katere se lahko zanesemo, saj gre za izdelke najvišje kakovosti ... Več

CARPEDIEM d.o.o.

Soška cesta 17, 5250 Solkan, Tel: 05 330 00 50
Če ni na spletu, ne obstaja. To je vodilo potrošnikov, ko iščejo in se odločajo za nakup določenega izdelka ali storitev. Identiteta podjetja je neposredno povezana s spletno ... Več

4WEB d.o.o.

Brodišče 7a, 1236 Trzin, Tel: 01 512 80 55
O agenciji 4WEB Digitalna agencija 4WEB obstaja že 20 let in v tem času so ustvarili že mnogo uspešnih spletnih strani, spletnih trgovin in različnih aplikacij. Odlikujeta ... Več