Poklici prihodnosti
Svet okrog nas se razvija z neverjetno hitrostjo. Skoraj vsak dan slišimo za nove tehnologije; umetna inteligenca, masovni podatki, 5G, internet stvari ipd. so postali del našega vsakdana. Prihodnost napoveduje le še bolj pospešen in napreden razvoj, s tem pa tudi velike izzive na vsakem koraku. Tehnologija spreminja načine opravljanja dela in ustvarja delovna mesta, ki zahtevajo nova znanja. Do leta 2034 naj bi izumrlo skoraj polovico poklicev, ki jih poznamo danes. Tako kot si morda v tem trenutku to težko predstavljamo, so si tudi pred 30 leti ljudje težko predstavljali in zamislili poklice, ki jih poznamo danes. Da bomo vsem izzivom, ki jih prinaša prihodnost kos, je potrebno zagotoviti dovolj kvalitetno in primerno izobraženega kadra, med katerimi so v poplavi raznih tehnologij zagotovo najpomembnejši dobri inženirji.
Dolgoletna tradicija
Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru (UM FERI) je mednarodno prepoznavna izobraževalna, raziskovalna in znanstvena institucija na področjih elektrotehnike, telekomunikacij, informatike, računalništva, medijskih komunikacij in mehatronike. Fakulteta ima dolgoletno tradicijo, saj so s tehniškim študijem in izobraževanjem inženirjev v Mariboru začeli pred več kot 60 leti. Danes fakulteta zaposluje 350 ljudi, obiskuje jo več kot 2200 študentov.
Že vrsto let uspešno povezujejo raziskovalno in pedagoško delo ter prenašajo vrhunske raziskovalne rezultate na študente in lokalno ter mednarodno gospodarstvo. Na fakulteti vključujejo študente v raziskovalno delo že med študijem in jim s tem omogočijo, da pridobivajo znanje in neprecenljive izkušnje realnega delovnega okolja ob boku izkušenih raziskovalcev. Med najodmevnejšimi in najnovejšimi raziskovalnimi dosežki je zagotovo satelit TRISAT, ki ga je fakulteta septembra 2020 izstrelila v vesolje, v letu 2022 pa načrtujejo izstrelitev še dveh satelitov – TRISAT-R in TRISAT-S. Prav tako je fakulteta v leti 2021 Sloveniji predstavila robotko Frido, ki je namenjena za pomoč pri oskrbi pacientov in pomoč pri vizitah. Pri projektu gre za povezovanje robotike in telekomunikacij, robotka Frida pa bo v prvi fazi pacientom kazala enostavne razgibalne vaje in jih učila dihati. V drugi fazi študije bo omenjena robotka sodelovala pri vizitah, kjer bo na tablici prikazovala osnovne podatke o pacientu.
Visoko zaposljivi diplomanti
Raziskave kažejo, da bo v prihodnjih letih največje potrebe po kadrih, ki bodo imeli znanja s področij naravoslovja, tehnologije, inženirstva in matematike (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics – STEM). Tudi Poklicni barometer 2021, ki ga je objavil Zavod za zaposlovanje RS, napoveduje, da bodo pri velikem številu poklicev, ki ga lahko opravljajo diplomanti fakultete, potrebe delodajalcev presegle ponudbo na trgu dela, kar pomeni, da bodo možnosti za zaposlitev zelo dobre.
Več informacij o študiju na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru najdete spletni strani pridi-na-feri.si.
Prijavi napako v članku