Facebook priznava, da je uporaba njihovega družbenega omrežja lahko škodljiva
Facebook je prejšnji teden priznal, da obstajajo določeni načini uporabe družbenega omrežja, ki so za uporabnike lahko škodljivi. Prav tako pa ugotavljajo, da obstajajo določeni načini uporabe, ki so pozitivni. Med temi je na prvem mestu socialna interakcija in po pričevanjih Facebooka bi naj ravno za segment in dotična orodja še skušali izboljšati.
Facebookov direktor raziskovanja, David Ginsberg in raziskovalna znanstvenica Moira Burke, sta objavila strokovni članek, kjer sta se ukvarjala z vplivom Facebooka na počutje uporabnika. Prišla sta do zanimivih rezultatov, ki po eni strani presenečajo, po drugi strani pa se teh stvari zavedamo, vendar ne delamo nič, da bi to popravili.
“Študenti Univerze v Michiganu so bili naključno razdeljeni v dve skupine. Ena skupina je vsak dan po 10 minut brala Facebook objave, medtem ko je druga skupina študentov ali objavljala, ali komunicirala s prijatelji”, so zapisali v blogu. “Študija, narejena na Univerzi v San Diegu in Yale-u, ugotavlja, da ljudje, ki so kliknili na približno 4-krat več povezav kot povprečen uporabnik, ali so všečkali dva-krat toliko objav, imajo slabše mentalno zdravje od povprečnih uporabnikov”, je še pisalo. Torej vidimo lahko, da različni načini uporabe različno vplivajo na človekovo počutje. Povedano z drugimi besedami, če uporabljamo Facebook za brezskrbno, generično brskanje po objavah, lahko na koncu dneva nismo najboljše volje.
Facebook je med drugim sodeloval še z Carnegie Mellon University in ugotovil, da so ljudje, ki pošiljajo ali sprejemajo več sporočil, komentarjev in več objav, manj depresivni, osamljeni in socialno zadovoljni. Facebook je prišel še do ene zanimive ugotovitve, in sicer so študenti, ki so uporabljali Facebook 5 minut in so vmes pogledali svoj profil, dobili “spodbudo za samozavest”, medtem ko tisti študenti, ki to niso naredili, tega niso doživeli. Spet povedano z drugimi besedami, če uporabljamo Facebook za interakcijo z ljudmi in ne toliko za brezciljno brskanje, ima to na uporabnike pozitven učinek. Kljub raznim raziskavam, ki govorijo o tem, kako je Facebook interakcija nekaj povsem drugega kot komunikacija v živo, zadnje raziskave vse bolj podpirajo teze o tem, da je tudi Facebook komunikacija lahko kvalitetna in zaželjena.
Seveda pa so se na te rezultate takoj vsule kritike. Bivši Facebookov vodilni mož, Chamath Palihapitiya, govori o tem, da so družbena omrežja kot je Facebook začele počasi uničevati “socialna vlakna naše družbe”. Po njegovem mnenju to pomeni, da ravno družbena omrežja počasi trgajo družbo narazen in ji s tem seveda škodujejo. Facebook bo kot kaže s temi rezultati skušal segment socialne interakcije še izboljšati in postaviti na ta del še večjo težo kot jo ima sedaj. Socialna interakcija je eden glavnih stebrov družbenih omrežij na sploh, kar pomeni, da lahko glede na rezultate opisanih raziskav pričakujemo spreminjanje stanja na boljše. Interakcija bo postala glavni fokus družbenega omrežja.
Prijavi napako v članku