Računalništvo, telefonija
14.12.2017 16:57
Posodobljeno 8 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Slovenija se je z Arnesovim superračunalnikom zapisala v zgodovino misije Mars Express

Slovenija se je z Arnesovim superračunalnikom zapisala v zgodovino misije Mars Express
Slovenija se je z Arnesovim superračunalnikom zapisala v zgodovino misije Mars Express

Nedavno je Institut Jožef Stefan (IJS) gostil predstavnika Evropske vesoljske agencije ESA. Povod za obisk strokovnjakov, ki sta tesno povezana z obratovanjem vesoljske sonde Mars Express, ki že od leta 2003 kroži okrog Marsa, je bila zmaga slovenske raziskovalne skupine MMMe8 z IJS na natečaju Mars Express Power Challenge.

Zmagovalna skupina pri izdelavi modela za napovedovanje porabe električne energije sonde Mars Express je med drugim uporabila tudi zmogljivosti slovenskega superračunalniškega omrežja – SLING, ki ga koordinira Arnes.

Zakaj potrebujemo superračunalnike?

V današnji množici podatkov in kompleksnih algoritmov se hitro zgodi, da posamezen računalnik, čeprav zelo zmogljiv, ni več dovolj za reševanje zahtevnejših problemov v doglednem času. V takih primerih je smiselno uporabiti superračunalnik ali omrežje superračunalnikov. Z njegovo pomočjo lahko raziskovalci veliko hitreje in učinkoviteje rešujejo računsko zahtevne naloge, uporabljajo zahtevnejše algoritme ali obdelujejo velikanske količine podatkov.

V Sloveniji lahko superračunalniško infrastrukturo uporabljajo vsi raziskovalci. Na voljo jim je Arnesova testna gruča, ki trenutno obsega 4.300 jeder. Za njeno uporabo je potrebno le digitalno potrdilo. Uporabnik lahko hitro in enostavno opravi zelo kompleksne izračune, uporaba certifikata pa zagotavlja določeno stopnjo varnosti. Na enak način lahko uporabljajo nekaj drugih gruč, ko so kapacitete proste. Raziskave, ki bi sicer na enem računalniku potekale več desetletij, je mogoče s pomočjo superračunalnika izvesti v nekaj dneh.

Poleg Arnesove gruče so v Sloveniji številni drugi superračunalniki. Z namenom povezovanja razpršenih računskih kapacitet je bilo ustanovljeno slovensko superračunalniško omrežje – SLING.

V SLING so trenutno vključeni: Arnes, Institut Jožef Stefan, Kemijski inštitut, XENYA, Arctur, Univerza v Novi Gorici, Comtrade, Fakulteta za informacijske študije Novo mesto, več fakultet Univerze v Ljubljani – Fakulteta za matematiko in fiziko, Medicinska fakulteta, Fakulteta za računalništvo in informatiko, Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo, pa tudi Univerza v Mariboru, Agencija Republike Slovenije za okolje, Ministrstvo za okolje in prostor, ELIXIR Slovenija, CLARIN Slovenija in Inštitut za novejšo zgodovino.

Cilj SLING-a je raziskovalcem omogočiti preprost, standardiziran dostop do infrastrukture za paralelno računanje in obdelavo podatkov, pri čemer lahko uporabljajo procesorske enote, omrežne povezave in diskovne kapacitete številnih računalniških gruč v različnih računskih centrih v Sloveniji in celotnem omrežju Evropske iniciative za grid. Večina največjih slovenskih gruč je tehnično že nekaj let vključenih v omrežje, tako da je možno naloge pošiljati hkrati in na enak način.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

SoftNET d.o.o.

Borovec 2, 1236 Trzin, Tel: 01 810 01 00
Vse telekomunikacijske storitve na enem mestu V podjetju ni nič pomembnejšega kot dobra telekomunikacijska povezanost, tako znotraj kot zunaj podjetja. Podjetje SoftNET vam s ... Več

PRANA 3STIL d.o.o.

Opekarniška cesta 15a, 3000 Celje, Tel: 051 807 390
Podjetje Prana 3stil je specializirano za računalniške stortve, kot so razvoj Windows/Linux programske opreme, prodaja, servis in podobno. Več

CICERO, BEGUNJE, d.o.o.

Stegne 21c, 1000 Ljubljana, Tel: 01 507 42 92, 041 662 178

RDEČA ORANŽA d.o.o.

Titova cesta 2a, 2000 Maribor, Tel: 051 691 862
Razmišljajte kot vaši kupci Kako prepričati vaše potencialne kupce? Ste poskusili različne marketinške strategije, ki niso obrodile želenih rezultatov? S temi izzivi se zadnjih ... Več