Različne cene pri spletnem nakupu?
Skoraj vsak, ki ima računalnik, pametni telefon, tablico ali kaj podobnega, vsaj zagotovo tudi nakupuje preko spleta. Večinoma mislimo tudi, da nam prodajalci ponujajo ugodnejše cene, kot sicer, oziroma so znižali določen izdelek samo za nas.
Tukaj pa se večino krat zatakne. Tudi če določeni spletni prodajalci ponujajo garancijo najnižje cene, sicer povrnejo razliko, se skoraj vedno zgodi, da plačamo več kot nekdo drug za isto ponudbo.
To se pozna predvsem, ko rezerviramo hotelske sobe preko mednarodnih spletnih ponudnikov, kot so Booking.com, Expedia, Priceline, ipd.
Skoraj vedno se zgodi, da te spletne strani uporabljajo našo zgodovino brskanja po spletu, kako dolgo smo se odločali o določeni sobi oziroma izdelku in od kod dostopamo, ter s katere naprave. Torej, lahko uporabniki iz Slovenije dobimo drugačne cene, kot uporabnik iz Avstrije za isti izdelek, oziroma isto sobo. Tudi pri izbiri naprave nam ne prizanesejo. Tako je lahko na primer cena na računalniku dosti višja oziroma nižja, kot na pametnih telefonih.
Torej, kako vedo vse to o nas? Preprosto. Piškotki. To so tisti piškotki, ko vas morajo po evropskem zakonu spletne strani obvestiti, da jih uporabljajo, preden sploh kaj začnete delati. Vsi ti piškotki, zbirajo informacije o vas. Kdo ste, od kod prihajate, kaj ste vse brskali po spletu,…
Uporabni so samo, ko se na določeni spletni strani prijavimo, saj nam z vsakim obiskom ne težijo z vpisovanjem uporabniškega imena in gesla, so pa večinoma neuporabni in samo prežijo za nami, kaj vse delamo.
Težava je tudi v tem, da uporabniki, ki so se že srečali z drugačnimi cenami, samo zaradi tega, kdo so in od kod prihajajo, mislijo da je to početje ilegalno. Na žalost ni.
Torej, lahko sosed za isti izdelek oziroma sobo dobi ugodnejšo ceno, kot vi, samo zaradi piškotkov. Tako na primer Amazon, menja cene izdelkov tudi po tisočkrat na dan, na podlagi različnih kriterijev. Vse od tega, koliko uporabnikov si je določeni izdelek ogledalo, kliknilo, primerjalo ceno z drugimi spletnimi stranmi,…
Pomembno pa je tudi, da znamo to diskriminacijo cen uporabiti sebi v korist. Torej, kako se izognemo temu, oziroma zaobidemo sistem?
Brišite piškotke! Ko je le možno, brišite piškotke, tako bodo spletne strani vedele čim manj od vas in vam vedno ponudile optimalno ceno.
Privatno brskanje. Večina spletnih brskalnikov ima možnost privatnega brskanja. Če ne želite brisati piškotkov, oziroma samo želite primerjati cene, uporabite brskanje brez sledenja, brez piškotkov, brez vsega in primerjate ceno z vašim brskalnikom, ki ga uporabljate vsak dan in ima že naloženih kar nekaj piškotkov.
Čakajte. Preprosto samo dodajte izdelek v spletno košaro, vendar ga ne kupite. Morda bo sistem zaznal, da izdelek želite kupiti, vendar se še temu izogibate, zaradi takšnih ali drugačnih razlogov in vam bo ponudil znižanje oziroma drugo ugodnost. Torej ne kupujte na prvo žogo.
Spremljajte ceno. Pomembno je tudi spremljanje cene, vendar pri tem ne bomo vsakih par minut klikali na F5, da bi osvežili spletno stran in preverili, če je cena padla. Uporabimo lahko tudi drugačna orodja. Eno izmed teh je CamelCamelCamel.com, ki ceno spremlja namesto vas.
Zamenjajte napravo. Zgodi se pa tudi, če brskamo preko računalnika, da dobimo drugačno ceno, kot če bi brskali preko pametnega telefona ali tablice. Zato preizkusimo tudi to možnost.
Uporabite VPN. Tudi, če kupujete določen izdelek iz Slovenije, je lahko cena drugačna kot za kupce iz Avstrije. Zato uporabljajte virtualno omrežje, ki spremeni vaš IP naslov, (to je naslov ki vam ga dodeli internetni ponudnik) in vas zakrije, ter tako spletne strani mislijo, da ste uporabnik iz druge države in ne iz Slovenije in vam bo morda ponudil drugačno ceno.
Vsekakor uporabite in testirajte nekaj izmed možnosti, saj če ste vestni spletni kupec, se vam bo vsak nakup na spletu poznal in hitro boste privarčevali kar nekaj težko pridobljenega denarja.
Prijavi napako v članku