Za daljšo življenjsko dobo računalnika
Verjetno že vsi poznamo brezprekinitvene naprave UPS (Uninterruptible Power Supply), a vseeno je še vedno zelo malo domačih računalnikov priključenih na takšne škatlice. Razlog? Saj ni potrebno.
Navadno se na domačem računalniku res ukvarjamo z igrami, gledanjem televizije, internetom in elektronsko pošto. V vseh tovrstnih primerih ni posebne škode, če za dve sekundi zmanjka elektrike. Se pač resetira računalnik, počakamo nekaj minut in spet delamo naprej.
Toda UPS naprave povečini ponujajo še eno skrito funkcionalnost: uravnavanje električne napetosti. Ne da bi preveč razpredali, lahko enostavno rečemo, da UPS poskrbi za “čeden” dotok elektrike v računalnik in okoliško periferijo. Posledično se zato daljša življenjska doba računalnika, opreme in njegovega napajalnika. To pa že lahko upraviči naložbo v 10-20 tisočakov vreden domači UPS. Še posebno, če pomislimo, kaj se dogaja z vremenom – sneg na žicah prekinja elektriko, strele povzročajo nihanja …
Ko boste kupovali UPS pa poglejte, koliko VA (volt amperov) ima – ta podatek vam pove, koliko časa bo UPS zdržal brez elektrike – višja kot je številka, več časa bo zdržal. Preverite, ali ima UPS svojo zamenljivo varovalko in ali ima funkcijo izravnavanja nihanja električne napetosti – kakorkoli jo pač proizvajalci poimenujejo. Nenazadnje pa preverite tudi, ali ima UPS naprava povezovalni podatkovni kabel za priklop na računalnik (ponavadi USB, starejši tudi serijski COM). V tem primeru boste lahko na računalniku s pomočjo priložene programske opreme nastavili potrebne akcije (npr. hibernate) od trenutka dalje, ko bo UPS poslal računalniku signal o prekinjeni energiji).
Prijavi napako v članku