Škodljiva programska koda v zapisu DNA
Znanstvenikom washingtonske univerze je nedavno uspel podvig, ki je še pred kratkim zaradi zapletenosti veljal za praktično neizvedljivega v praksi. Znanstvenikom je namreč v deoksiribonukleinsko kislino (DNK oziroma DNA) oziroma molekulo, ki je nosilka genetske informacije v vseh živih organizmih, uspelo zapisati škodljivo programsko kodo. Zlonamerno kodo je znanstvenikom uspelo v DNK zapisati z manipuliranjem dušikovih baz (adenin, citozin, gvanin in timin), in sicer na način, da lahko to kodo »prebere« naprava za branje zaporedja teh molekul.
Znanstvenikom washingtonske univerze je s tem uspelo dokazati, da bi bilo mogoče naprave za branje zaporedja molekul v DNK okužiti s poljubno zlonamerno kodo, ki bi bila zapisana z ustreznim zaporednem dušikovih baz. To bi morebitnemu napadalcu omogočilo prevzem nad tovrstno napravo, v kolikor ta ni bila ustrezno zaščitena. Čeprav bi bila izvedba napada s pomočjo prirejenih molekul DNK v praksi zelo težko izvedljiva, ni nemogoča. Zaradi tega so znanstveniki washingtonske univerze prepričani, da je le še vprašanje časa, kdaj se bo to dejansko zgodilo.
Zaščita pred napadom zlonamernih kod nad bralnike zapisa DNK je sicer relativno enostavna. Proizvajalci teh naprav morajo namreč poskrbeti le za to, da njihove naprave med branjem dednega zapisa prebrane kode ne izvedejo kot klasično programsko kodo.
Prijavi napako v članku